Test na Covid-19 (koronawirusa). Ile kosztuje, gdzie i jak się go robi, czy jest wiarygodny?
Z tego tekstu dowiesz się:
• Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19)?
• Ile kosztuje test na koronawirusa (COVID-19)?
• Gdzie i jak się robi test na koronawirusa (COVID-19)?
• Czy test na koronawirusa (COVID-19) jest wiarygodny?
Test na COVID-19 - ile kosztuje, gdzie i jak się go robi?
W Polsce zanotowano już blisko 75 tysięcy przypadków COVID-19, a w sezonie jesienno-zimowym prognozuje się nadejście kolejnej dużej fali zachorowań. Ponieważ na szczepionkę przyjdzie jeszcze poczekać, to najlepszymi sprzymierzeńcami w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa są maseczki, dystans społeczny i unikanie miejsc scharakteryzowanych jako ogniska COVID-19. Co jednak, kiedy chcemy sprawdzić, czy nie przeszliśmy już COVID-19? W końcu znaczna część chorych ma jedynie łagodne lub umiarkowane objawy, które nietrudno pomylić z objawami zwykłej grypy czy przeziębienia.
Jakie są objawy koronawirusa (COVID-19)? Do najczęściej występujących objawów należą:
• gorączka (powyżej 38 stopni)
• suchy kaszel
• zmęczenie
Rzadziej pojawiają się także:
• ból mięśni
• ból gardła
• biegunka
• zapalenie spojówek
• utrata smaku lub węchu
• wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp
Test na COVID-19 - ile kosztuje, gdzie i jak się go robi?
W Polsce test na koronawirusa (COVID-19) wykonywany jest zarówno bezpłatnie na zlecenie lekarza, jak i komercyjnie. Część z laboratoriów, które badają próbki potencjalnych zakażonych, ma w swojej ofercie także dostęp do testów komercyjnych. Wystarczy skonsultować się z pracownikami takiego laboratorium, dokonać opłaty i wykonać badanie. Cena takiego komercyjnego testu jest różna w zależności od rodzaju (serologiczny, RT-PCR, immunochromatograficzny) i cennika danego laboratorium. Ceny testów wahają się od 60 do nawet 600 złotych.
Jeżeli natomiast dana osoba zgłosi się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i ten uzna, że występują u niej objawy zakażenia koronawirusem, wówczas otrzyma ona skierowanie na bezpłatne pobranie wymazu. Taki test na COVID-19 wykonuje się w jednym z mobilnych punktów pobrań. Lista takich punktów znajduje się na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosci/punkty-pobrań. Do wykonania badania potrzebny jest dokument ze zdjęciem i nr PESEL, a po przybyciu na miejsce wymaz pobiera się przez otwarte okno samochodu.
>> Czytaj także: Nietypowe objawy koronawirusa (SARS-CoV-2). Sprawdź, czy masz objawy COVID-19
Rodzaje testów na koronawirusa (COVID-19). Czy test jest wiarygodny?
Do sprawdzenia, czy dana osoba jest lub była zarażona koronawirusem, wykorzystuje się trzy rodzaje testów na COVID-19. To test serologiczny (pobranie próbki z krwi żylnej), test metodą RT-PCR (wymaz) oraz test immunochromatograficzny, czyli wariant testu serologicznego z wykorzystaniem próbki krwi włośniczkowej lub żylnej.
Wykonanie testu może skutkować jednym z kilku wyników: negatywnym, pozytywny, niediagnostycznym lub nierozstrzygającym. W przypadku dwóch ostatnich test musi zostać powtórzony, ponieważ pobrana próbka nie nadawała się do badań lub wynik jest na granicy analitycznej czułości testu. Czy test na COVID-19 jest wiarygodny? Najbardziej wiarygodną metodą jest ta z wykorzystaniem testu genetycznego RT-PCR. Testy serologiczne mają mniejszą wiarygodność, stąd wykorzystuje się je raczej jako metodę wspomagającą.
Objawy koronawirusa. Co robić? Gdzie się zgłosić? Jeżeli podejrzewasz, że możesz być zakażony koronawirusem (COVID-19), musisz bezzwłocznie zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.
Na stronie rządowej przygotowano test, który może pomóc w określeniu, czy objawy faktycznie wskazują na SARS-CoV-2 https://pacjent.gov.pl/koronawirus/sprawdz-objawy.
Tekst ma charakter wyłącznie informacyjny. W celu zasięgnięcia porady medycznej skontaktuj się z lekarzem.
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
Ujawniono plan opozycji na końcówkę kampanii. Ekspert ma wątpliwości, czy to dobra ścieżka
-
Oto niekwestionowany zwycięzca Marszu Miliona Serc. "Nie jest dziadersem jak Donald Tusk czy Jarosław Kaczyński"
-
Co dalej ze stopami procentowymi? "Reakcja złotego może być makabryczna"
-
Małgorzata Daniszewska nie żyje. Wdowa po Jerzym Urbanie miała 68 lat
- Nowe wątki afery wizowej. "Tak skopanej operacji jeszcze nie widziałem"
- Nowy sondaż po Marszu Miliona Serc. Kaczyński może czuć na plecach oddech Tuska
- Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Nowe informacje od strażaków
- Chat GPT ma zyskać głos i wzrok, czyli przegląd nowości AI. I ważny proces o "przyszłość internetu"
- Rolnicy poprą PiS? Sołtyska: Widzimy, że to się nie klei