Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia. 600 przypadków. Nie żyje 10 osób [16 września]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 600 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło kolejnych 10 osób.
Zobacz wideo

W środę 16 września Ministerstwo Zdrowia podało informację o 600 nowych przypadkach koronawirusa. Najwięcej dotyczy Małopolski - 111. Zmarło kolejnych 10 osób. Najmłodsza miała 54 lata, a najstarsza - 94.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to 75 734. Zmarło 2 237 osób.

Koronawirus w Polsce. Bilans

We wtorek (15 września) rano resort zdrowia poinformował o 605 nowych potwierdzonych przypadkach COVID-19 i aż o 24 kolejnych przypadkach śmiertelnych.

W poniedziałek (14 września) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 377 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. 15 kolejnych osób zmarło. W niedzielę resort zdrowia informował o 502 nowych zakażeniach COVID-19. Najwięcej na Mazowszu i w Wielkopolsce. Zmarło sześć osób. W sobotę nowych zachorowań było o sto więcej (603), z czego najwięcej zanotowano w Małopolsce (93), na Pomorzu (79) i na Śląsku (72). Zmarło 13 osób, z czego większość - wedle danych resortu - cierpiało na choroby współistniejące.

Dzień wcześniej, w piątek (11 września) ministerstwo informowało o 594 nowych przypadkach, a w czwartek - o 506. 

Do tej pory najwyższy dobowy przyrost zachorowań na Covid-19 odnotowano w piątek 19 sierpnia - były to 903 przypadki.

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od soboty obowiązuje zaktualizowana lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem. W strefie żółtej znajdują się w tej chwili trzy powiaty: limanowski i tatrzański w woj. małopolskim oraz gostyński w woj. wielkopolskim. W strefie czerwonej nie ma ani jednego powiatu. Lista ostrzegawcza liczy w tej chwili pięć powiatów: kluczborski (woj. opolskie), nowotarski (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie) i myślenicki (woj. małopolskie).

Niedawno Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nową strategię walki z COVID-19, która ma odpowiadać spodziewanej na jesień kumulacji zachorowań na grypę i koronawirusa. Zgodnie z jej zapisami, na test na COVID-19 będzie mógł skierować lekarz rodziny - w najbardziej oczywistych przypadkach już w trakcie teleporady (bez konieczności badania fizykalnego).

Te "najbardziej oczywiste" przypadki mają dotyczyć tych chorych, u których pojawią się cztery charakterystyczne dla koronawirusa objawy: katar, kaszel, gorączka i utrata zmysłu smaku i węchu. Lekarze zaznaczają jednak, że wszystkie te objawy ma ledwie kilkanaście procent zakażonych koronawirusem. Pozostali mogą mieć tylko jeden objaw lub przechodzić chorobę zupełnie bezobjawowo. Dlatego apelują do MZ o zmianę zasad tak, by mogli kierować na testy także w innych przypadkach. 

Posłuchaj podcastu.

TOK FM PREMIUM