Wiceminister zdrowia: Szczepionka przeciw COVID-19 powinna pojawić się pod koniec roku

Zdaniem Waldemara Kraski szczepionka przeciw COVID-19 powinna pojawić się pod koniec tego roku, "bo tylko ona może zagwarantować, że epidemia zniknie". - Sytuacja powinna być opanowana w połowie przyszłego roku - uważa wiceminister zdrowia.
Zobacz wideo

- Jeśli pojawi się szczepionka (przeciw Covid-19 - PAP) to ten łańcuch powinniśmy przerwać i tej epidemii nie będzie. Tylko szczepionka może nam to zagwarantować. Jestem przekonany, że w pierwszej połowie przyszłego roku to wszytko będzie opanowane - powiedział w czwartek wiceminister Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24.

Wyraził też nadzieję, że szczepionka przeciw koronawirusowi dostępna będzie do końca tego roku, bo prace nad nią są zaawansowane. - Produkowanie szczepionki to nie proces czysto fabryczny, tam są przeprowadzane pewne fazy, gdzie trzeba tę szczepionkę sprawdzić. Oprócz tego, że jest ona skuteczna, to musi być szczepionką bezpieczną dla osób, które będą ją otrzymywały - zaznaczył.

- Z zapewnień firm, które będą tę szczepionkę produkowały, głównie w Europie, mamy informacje, że na przełomie roku ta szczepionka powinna się już pojawić. Prace są bardzo zaawansowane - dodał wiceminister zdrowia.

Koronawirus. Bilans

Do tej pory na całym świecie zdiagnozowano ponad 29 mln 860 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło ponad 940 tys. chorych na Covid-19.

Koronawirus na świecie. Mapa zakażeń>>>

W Polsce wczoraj (środa 16 września) resort zdrowia poinformował o 600 nowych zachorowaniach. W sumie odnotowano ponad 75 730 zachorowań, ponad 2200 chorych zmarło.

Posłuchaj podcastu.

DOSTĘP PREMIUM