Koronawirus w Polsce. Nowe dane MZ. Ponad 750 przypadków. Zmarło 17 osób (18 września)

W piątek 18 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 757 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło kolejnych 17 osób.
Zobacz wideo

W piątek 18 września resort zdrowia poinformował o 757 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej dotyczy województwa małopolskiego - 92. Zmarło kolejnych 17 osób. Najstarsza ofiara miała 89 lat. 

Ostatniej doby wyzdrowiało 587 pacjentów zakażonych koronawirusem wobec 615 w czwartek. Do tej pory łącznie do zdrowia powróciło 63 312 zakażonych wirusem SARS-CoV-2 - wynika z zestawienia Ministerstwa Zdrowia.

Podano też, że w szpitalach przebywa 1 925 chorych na Covid-19, a pod respiratorem jest 83 pacjentów. W czwartek było to odpowiednio: 1 917 i 84. Kwarantanną objęto 111 530 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 10 102 osoby

Koronawirus w Polsce. Bilans

Na Covid-19 zmarło kolejnych 16 osób, potwierdzono też 837 nowych zakażeń koronawirusem -poinformowało w czwartek (17 września) Ministerstwo Zdrowia. To zdecydowany wzrost względem ostatnich dni. W środę (16 września) informowano o 600 nowych przypadkach i 10 zmarłych, a we wtorek (15 września) podano informację o 605 nowych potwierdzonych przypadkach COVID-19.

Do tej pory najwyższy dobowy przyrost zachorowań na Covid-19 odnotowano w piątek 19 sierpnia - były to 903 przypadki.

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od czwartku obowiązuje zaktualizowana lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem. Powiatami w strefie czerwonej są: bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), kluczborski (woj. opolskie). Tydzień temu żaden z powiatów nie znalazł się w strefie czerwonej.

Natomiast w strefie żółtej pojawiło się sześć nowych powiatów: nowotarski, myślenicki (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie), kielecki (woj. świętokrzyskie), kartuski (woj. pomorskie). Dodatkowo utrzymano w żółtej strefie dwa powiaty: tatrzański (woj. małopolskie) oraz gostyński(woj. wielkopolskim), a jeden z niej zniknął: limanowski (woj. małopolskie).

Jest kilka powiatów w strefie alertu, czyli na progu kwalifikacji: augustowski (woj.podlaskie), olkuski (woj.małopolskie), trzebnicki (woj.dolnośląskie), opolski (woj. lubelskie), ostrowski (woj.wielkopolskie) i tucholski (woj.kujawsko-pomorskie).

Niedawno Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nową strategię walki z COVID-19, która ma odpowiadać spodziewanej na jesień kumulacji zachorowań na grypę i koronawirusa. Zgodnie z jej zapisami, na test na COVID-19 będzie mógł skierować lekarz rodziny - w najbardziej oczywistych przypadkach już w trakcie teleporady (bez konieczności badania fizykalnego).

Te "najbardziej oczywiste" przypadki mają dotyczyć tych chorych, u których pojawią się cztery charakterystyczne dla koronawirusa objawy: katar, kaszel, gorączka i utrata zmysłu smaku i węchu. Lekarze zaznaczają jednak, że wszystkie te objawy ma ledwie kilkanaście procent zakażonych koronawirusem. Pozostali mogą mieć tylko jeden objaw lub przechodzić chorobę zupełnie bezobjawowo. Dlatego apelują do MZ o zmianę zasad tak, by mogli kierować na testy także w innych przypadkach. 

WHO ostrzega 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w środę, że pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie w niektórych częściach półkuli północnej naszej planety, mimo iż jeszcze nie nastąpił sezon grypowy.

- Zaczynamy dostrzegać niepokojące trendy w niektórych krajach- powiedziała podczas transmisji internetowej w mediach społecznościowych epidemiolog WHO Maria Van Kerkhove.

- Obserwujemy wzrost liczby hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii, szczególnie w Hiszpanii, Francji, Czarnogórze, na Ukrainie i w niektórych stanach USA. To niepokojące, ponieważ nie nadszedł jeszcze sezon grypowy - dodała. Van Kerkhove podkreśliła również, że w kilku krajach wzrosła liczba hospitalizacji zakażonych koronawirusem osób w wieku 15-49 lat. Dr Mike Ryan, czołowy ekspert WHO ds. sytuacji kryzysowych, doradził szczepienie przeciw grypie osobom z grup szczególnie narażonych na zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Na całym świecie od początku pandemii koronawirusem zakaziło się ponad 29,6 mln ludzi, w tym najwięcej w USA, Indiach i Brazylii. Zmarło w sumie ok. 936 tys. osób.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM