Reglamentacja szczepionek przeciw grypie. Mucha: Dystrybucja stanie się przypadkowa

Wieczorem w czwartek w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie w sprawie ograniczenia w liczbie wydawanych w aptekach i punktach aptecznych szczepionek przeciw grypie. - To jest naprawdę sytuacja, która jest nie do wytłumaczenia - oceniła w TOK FM Joanna Mucha z PO.
Zobacz wideo

Jedna szczepionka na 180 dni dla pacjenta powyżej 9 roku życia i dwie dla dzieci poniżej tego wieku. Tylko tyle od dzisiaj może pacjentowi wydać apteka lub punkt aptecznych. Ministerstwo Zdrowia wprowadza reglamentację trzech szczepionek przeciw grypie: Fluarix Tetra, Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra. Obwieszczenie w tej sprawie ukazało się wczoraj wieczorem w Urzędowym Dzienniku Ministra Zdrowia. W treści obwieszczenia znalazły się wykazy wszystkich wariantów wspomnianych szczepionek (w sumie 15 pozycji), które mają podlegać reglamentacji.

Takiej okazji, by zacząć słuchać, jeszcze nie było! Wszystkie podcasty TOK FM za 1 zł

Wszystko wskazuje też na to, że ograniczenia mają dotyczyć także tych szczepionek, które będą przepisywane poza wskazaniami do refundacji. Z wymienionych w obwieszczeniu leków, tylko dwa zostały bowiem objęte decyzjami o refundacji: Vaxigrip Tetra i Influvac Tetra. Szczepionka Fluarix Tetra nie jest refundowana. 

Zdaniem dr Joanny Muchy, posłanki PO, takie zmiany to błąd. - Dystrybucja szczepionek będzie przypadkowa. Nie wyobrażam sobie, żeby wszyscy pracownicy ochrony zdrowia czy osoby starsze nie dostały szczepionki - mówiła Mucha. 

- Wiadomo, że szczepionek z całą pewnością zabraknie i to jest dramat. To jest na prawdę sytuacja, która jest nie do wytłumaczenia - przekonywała posłanka. 

Resort zapewnia

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, odpowiadając w czwartek na pytanie reportera TOK FM o dostępność szczepionek na grypę, zaznaczał, że największe dostawy do Polski trafią pod koniec września. - Na początku września to było 200 tys. Najwięcej szczepionek przychodzi do Polski na przełomie września i października, odpowiednio 400 tys. i 500 tys. Dojdzie też 114 tys. szczepionek dla personelu medycznego, których chcemy jak najszerzej wyszczepić - mówił Kraska. 

Według wyliczeń resortu do Polski trafi około 2 milionów szczepionek. Wiceminister poinformował też, że dobiegają końca rozmowy na temat ewentualnych dalszych zakupów.

TOK FM PREMIUM