Koronawirus w Polsce. Rekord zakażeń. Po raz pierwszy ponad 1000 nowych zachorowań na Covid-19 [19 września]

W sobotę 19 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. To nowy rekord zachorowań na Covid-19 w Polsce. Zmarło 12 osób, najmłodszy zmarły miał 46 lat.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwie małopolskim - 149, na Lubelszczyźnie - 122 i w województwie pomorskim.  W sumie ostatniej doby na Covid-19 zachorowały 1002 osoby. Zmarło 12 zakażonych.

Najstarszy zmarły chory miał 92 lata, a najmłodszy - 46.

W sumie do tej pory w Polsce odnotowano 78 330 zakażeń koronawirusem. 2 282 osoby chore na Covid-19 zmarły.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W ostatnich dniach liczba nowych przypadków koronawirusa znacząco wzrosła. W piątek 18 września resort zdrowia podał informację o 757 przypadkach, a w czwartek 17 września o 837.  Z kolei w środę (16 września) informowano o 600 nowych przypadkach i 10 zmarłych, a we wtorek (15 września) podano informację o 605 nowych potwierdzonych przypadkach Covid-19.

Do tej pory najwyższy dobowy przyrost zachorowań na Covid-19 odnotowano w piątek 19 sierpnia - były to 903 nowe zakażenia.

Wzrost zakażeń koronawirusem? "Powrót do normalnej aktywności"

- Wzrost liczby zakażeń wynika z powrotu do normalnej aktywności. Nasze kontakty społeczne i zawodowe zintensyfikowały się po wakacjach - tak do wzrostu nowych zakażeń SARS-CoV-2 odniósł się w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Myślę, że to, że wróciliśmy do pracy i nasza aktywność jest zdecydowanie większa niż w okresie wakacyjnym, skutkuje tym, że tych nowych zakażeń jest zdecydowanie więcej (...). Tych zakażeń nie tylko w Polsce, ale w całej Europie niestety przybywa - powiedział na konferencji prasowej wiceminister.

Dodał, że ogniska zakażeń są rozproszone i pojedyncze. - Tylko niestety jest ich dużo- podsumował. Stwierdził też, że trudno rozróżnić jakieś fale epidemii. - Trudno mówić, czy jesteśmy już na etapie drugiej fali, czy w ogóle można numerować te okresy epidemii - zastanawiał się.

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od czwartku obowiązuje zaktualizowana lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem. Powiatami w strefie czerwonej są: bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), kluczborski (woj. opolskie). Tydzień temu żaden z powiatów nie znalazł się w strefie czerwonej.

Natomiast w strefie żółtej pojawiło się sześć nowych powiatów: nowotarski, myślenicki (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie), kielecki (woj. świętokrzyskie), kartuski (woj. pomorskie). Dodatkowo utrzymano w żółtej strefie dwa powiaty: tatrzański (woj. małopolskie) oraz gostyński(woj. wielkopolskim), a jeden z niej zniknął: limanowski (woj. małopolskie).

Jest kilka powiatów w strefie alertu, czyli na progu kwalifikacji: augustowski (woj.podlaskie), olkuski (woj.małopolskie), trzebnicki (woj.dolnośląskie), opolski (woj. lubelskie), ostrowski (woj.wielkopolskie) i tucholski (woj.kujawsko-pomorskie).

TOK FM PREMIUM