Koronawirus w Polsce. Rzecznik MZ: Wysoka liczba zakażeń to efekt powrotu ludzi do codziennego życia

W Polsce padł kolejny rekord zachorowań na Covid-19. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 nowych zakażeniach. - Nie mamy obecnie dużych ognisk zakażeń - zapewnił rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Skąd więc tak duża liczba zachorowań?
Zobacz wideo

Minionej doby zanotowano w Polsce ponad 1000 nowych zakażeń oraz 12 przypadków śmierci chorych na Covid-19.

- Nie mamy obecnie dużych ognisk. Wyniki, które teraz obserwujemy, to jest efekt powrotu ludzi do normalnego, codziennego życia, powrotu do pracy. To jest to, co obserwujemy codziennie na naszych ulicach - więcej ludzi, więcej kontaktów - tak sobotnie dane skomentował w rozmowie z PAP Wojciech Andrusiewicz.

Zdaniem rzecznika resortu zdrowia na obecny bilans zakażeń nie ma wpływu powrót dzieci do szkół.

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od 4 marca, kiedy zdiagnozowano w Polsce pierwszy przypadek Covid-19, odnotowano 78 330 zakażeń koronawirusem. 2 282 osoby chore zmarły.

Od czwartku (17 września) obowiązuje zaktualizowana lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem. Powiatami w strefie czerwonej są: bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), kluczborski (woj. opolskie). Tydzień temu żaden z powiatów nie znalazł się w strefie czerwonej.

W strefie żółtej pojawiło się sześć nowych powiatów: nowotarski, myślenicki (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie), kielecki (woj. świętokrzyskie), kartuski (woj. pomorskie). Dodatkowo utrzymano w żółtej strefie dwa powiaty: tatrzański (woj. małopolskie) oraz gostyński(woj. wielkopolskim), a jeden z niej zniknął: limanowski (woj. małopolskie).

Jest kilka powiatów w strefie alertu, czyli na progu kwalifikacji: augustowski (woj.podlaskie), olkuski (woj.małopolskie), trzebnicki (woj.dolnośląskie), opolski (woj. lubelskie), ostrowski (woj.wielkopolskie) i tucholski (woj.kujawsko-pomorskie).

Posłuchaj podcastu.

DOSTĘP PREMIUM