Minister zdrowia ostrzega: Należy spodziewać się kontynuacji trendu tysiąca przypadków koronawirusa dziennie

Należy spodziewać się kontynuacji trendu około tysiąca nowych przypadków koronawirusa dziennie - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Minister zapewnił podczas spotkania z mediami w Krakowie, że system ochrony zdrowia jest przygotowany na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. Podał, że jeśli chodzi o infrastrukturę szpitalną, to zajęte jest niecałe 2 tys. z ok. 6,5 tys. łóżek i ok. 80 z blisko 400 respiratorów.

- Mamy do dyspozycji w tej chwili blisko 6,5 tys. łóżek, ale (...) ta liczba może być bardzo szybko zwiększona do 8 czy 10 tys. - powiedział szef MZ.

Niedzielski wyraził przekonanie, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kontynuacji trendu około tysiąca nowych zachorowań dziennie. - Mam nadzieję, że nie będzie się to tak dynamicznie rozwijało, by ta liczba była większa. Nadal głównym przedmiotem monitorowania będzie liczba osób hospitalizowanych i liczba osób, które wymagają wspomagania tlenowego - dodał.

Ministerstwo podało w poniedziałek, że w związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1979 osób, a pod respiratorem jest 83 chorych.

Minister apeluje o noszenie maseczek

Minister Niedzielski zaapelował też o przestrzeganie podstawowych zasad, które mają ograniczać transmisję koronawirusa. - Chciałbym zaapelować do wszystkich (...) o to, żebyśmy stosowali podstawowe zasady reżimu sanitarnego, czyli dystans, dezynfekcja i maseczki. To są bardzo ważne parametry, bardzo ważne rzeczy, które świadczą o dyscyplinie społecznej i są bardzo ważnym orężem walki z koronawirusem - powiedział szef resortu zdrowia podczas konferencji w Krakowie.

Zaznaczył, że te podstawowe działania prewencyjne, tzw. DDM, mogą decydować o tym, czy będziemy mieć do czynienia z dynamicznym tempem rozwoju pandemii, czy rozwój będzie odbywał się w warunkach kontrolowanych. - Apeluję, nośmy maseczki, pilnujmy dystansu i oczywiście dezynfekujmy, przede wszystkim, ręce - mówił.

Niedzielski wyjaśnił, że jego wizyta w Małopolsce i w krakowskim szpitalu jest nieprzypadkowa, bo wiąże się ze zwiększeniem liczby zachorowań w regionie. Podał, że podczas poniedziałkowego spotkania z wojewodą małopolskim i z dyrekcją krakowskiego szpitala poruszono temat "sytuacji zarówno samego szpitala, jak też całego regionu". 

Koronawirus w Polsce. Ilu jest zakażonych?

Ostatniej doby wykonano ponad 12,2 tys. testów na obecność koronawirusa i wykryto 748 nowych przypadków. W niedzielę resort informował o wykonaniu w ciągu doby ponad 18,9 tys. testów i potwierdzeniu 910 nowych przypadków. W sobotę MZ informowało zaś o wykonaniu ponad 20 tys. testów i o 1002 nowych zakażeniach.

Od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, łącznie zanotowano ich dotąd 79 tys. 988. 2298 z tych osób zmarło. Liczba przebadanych osób przekroczyła 3 mln.

DOSTĘP PREMIUM