Polski lek na Covid-19. Pierwszy etap produkcji zakończony. Kiedy lek na koronawirusa będzie dostępny?

Lubelska spółka biotechnologiczna poinformowała, że z sukcesem zakończyła pierwszy etap produkcji polskiego leku na Covid-19. Lek wytworzony w wyniku frakcjonowania osocza ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli zakażenie koronawirusem bezobjawowo trafi teraz do badań klinicznych.
Zobacz wideo

W środę Biomed Lublin S.A. zakończył produkcję pierwszej serii leku z osocza ozdrowieńców przeznaczonego do niekomercyjnych badań klinicznych, na które Samodzielnemu Publicznemu Szpitalowi Klinicznemu nr 1 w Lublinie grant przyznała Agencja Badań Medycznych.

Lek wytworzony w wyniku procesu frakcjonowania osocza osób zdrowych - ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo - zawiera immunoglobuliny specyficzne anty SARS-CoV-2.

Polski lek na koronawirusa. Kiedy będzie dostępny?

Spółka Biomed Lublin deklaruje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Polska już za parę miesięcy będzie pierwszym krajem na świecie, posiadającym skuteczny lek "neutralizujący wirusa".

- Powstało ponad trzy tysiące ampułek Immunoglobuliny anty SARS-CoV-2, które po zakończeniu wymaganych badań jakościowych zostaną przekazane do badań klinicznych w czterech ośrodkach: w Lublinie, Bytomiu, Białymstoku i Warszawie - poinformował prezes zarządu Biomed Lublin S.A. Marcin Piróg.

Zwolnienie leku do niekomercyjnych badań klinicznych - jak podał - planowane jest w IV kwartale 2020 roku.

Jak podał prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, badania kliniczne pokażą jak lek działa w praktyce, na pacjentach. - Ten okres badań klinicznych pokaże efektywność działania w określonym stężeniu tego leku (...) Nie jesteśmy bez obaw - powiedział. 

Członek Zarządu ds. Operacyjnych Biomed Lublin Piotr Fic wskazał, że w oparciu o posiadaną technologię frakcjonowania osocza ludzkiego spółka wytworzyła substancję czynną, która została przebadana na aktywność i skuteczność zwalczania wirusa SARS-CoV-2 przez zespół profesora Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracującego przy projekcie z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii.

Więcej informacji wkrótce.

>> Czytaj także: Wiceminister zdrowia: Szczepionka przeciw COVID-19 powinna pojawić się pod koniec roku

TOK FM PREMIUM