Koronawirus w Polsce. Rekordowa liczba nowych zakażeń. Zmarło 25 osób [24 września]

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1136 nowych zakażeniach koronawirusem. To rekordowa liczba zakażeń. Zmarło 25 osób.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował o 1136 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach: małopolskim (183), mazowieckim (149), pomorskim (143) oraz śląskim (110). 

Ministerstwo przekazało także informację o 25 zmarłych osobach zakażonych. Najmłodsza z osób zmarłych miała 43 lata. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

W środę potwierdzonych przypadków koronawirusa było aż 974, w tym najwięcej na Mazowszu (164), w Małopolsce (135) i na Pomorzu (114). Zmarło kolejnych 28 osób. Najmłodszy pacjent miał 34 lata - zmarł w Krakowie. Najstarsza ofiara to 96-letnia pacjentka z Kędzierzyna-Koźla. 

Dzień wcześniej - we wtorek 22 września - nowych przypadków było 711. Zmarło 18 osób zakażonych, w tym 48-latek. W poniedziałek 21 września odnotowano blisko 750 nowych zakażeń. Najwięcej - 120 przypadków - potwierdzono w województwie mazowieckim. 20 września potwierdzono 910 nowych przypadków. Zmarło 11 osób chorych na Covid-19. 

19 września po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła 1000. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 nowych przypadkach oraz o śmierci 12 chorych na Covid-19. 

Przypomnijmy, o pierwszym zachorowaniu na Covid-19 poinformowano w Polsce 4 marca.

Koronawirus w Polsce. Skąd ten wzrost?

- Wzrost udziału pozytywnych testów w ogólnej ich liczbie to skutek zmiany strategii testowania i bezwzględnego wzrostu liczby zachorowań. Testujemy przede wszystkim osoby objawowe, a zrezygnowaliśmy z testowania osób na kwarantannie i po izolacji - napisał na Twitterze szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Z kolei rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podawał ostatnio, że "wyniki, które teraz obserwujemy, to jest efekt powrotu ludzi do normalnego, codziennego życia, powrotu do pracy".

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od czwartku (17 września) obowiązuje zaktualizowana lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem. Powiatami w strefie czerwonej są: bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), kluczborski (woj. opolskie). Tydzień temu żaden z powiatów nie znalazł się w strefie czerwonej. W strefie żółtej pojawiło się sześć nowych powiatów: nowotarski, myślenicki (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie), kielecki (woj. świętokrzyskie), kartuski (woj. pomorskie). Dodatkowo utrzymano w żółtej strefie dwa powiaty: tatrzański (woj. małopolskie) oraz gostyński(woj. wielkopolskim), a jeden z niej zniknął: limanowski (woj. małopolskie).

Jest kilka powiatów w strefie alertu, czyli na progu kwalifikacji: augustowski (woj.podlaskie), olkuski (woj.małopolskie), trzebnicki (woj.dolnośląskie), opolski (woj. lubelskie), ostrowski (woj.wielkopolskie) i tucholski (woj.kujawsko-pomorskie).

TOK FM PREMIUM