Koronawirus w Polsce. Ministerstwo aktualizuje listę powiatów w strefie czerwonej i żółtej [SPRAWDŹ]

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów objętych obostrzeniami w związku z koronawirusem. W czerwonej strefie znalazły się 2 powiaty, a w żółtej aż 19. Skomentowno też rekordowy dobowy wynik zakażeń w Polsce.
Zobacz wideo

Nowe powiaty, które znalazły się w czerwonej strefie to: głubczycki (opolskie), kartuski (pomorskie).  Tydzień temu w strefie czerwonej znalazły się: bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), kluczborski (woj. opolskie).

Natomiast w strefie żółtej pojawiło się 19 nowych powiatów. To powiaty: brzeski (woj. opolskie), suski, limanowski, myślenicki, nowotarski, tatrzański (woj. małopolskie), trzebnicki (woj. dolnośląskie), otwocki, przasnyski (woj. mazowieckie), kłobucki (woj. śląskie), Sopot (woj. pomorskie), działdowski, nidzicki (woj. warmińsko-mazurskie), piotrkowski (woj. łódzkie), międzychodzki, gostyński (woj. wielkopolskie), bytowski (woj. pomorskie), milicki (woj. dolnośląskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie).

10 powiatów jest w strefie alertowej. Zmiany będą obowiązywać od soboty. 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który prezentował nową listę powiatów, podkreślał, że ma to też związek z dużą ilością zachorowań w Polsce. - To trend, który obserwujemy w całej Europie. Wróciliśmy z wakacji, jesteśmy bardzo aktywni w sferze podejmowania pracy. Tych naszych kontaktów jest więcej. Ogniska nie są duże, ale liczne i rozproszone. Podobnych liczb należy się w następnych dniach spodziewać - wskazywał Kraska. 

Czerwona strefa. Jakie obostrzenia?

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

Żółta strefa. Jakie obostrzenia?

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Rekord zakażeń w Polsce

W czwartek (24 września) resort zdrowia poinformował o rekordowej jak dotąd liczbie zakażeń odnotowanych w Polsce w ciągu doby. Potwierdzono aż 1136 przypadków. Najwięcej zakażeń dotyczyło województwa małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego oraz śląskiego. Resort przekazał także informację o śmierći 25 osób, najmłodsza z nich miała 43 lata. 

Dobowa liczba zakażeń w Polsce po raz pierwszy przekroczyła tysiąc 19 września. Ministerstwo Zdrowia poinformowało wówczas o 1002 nowych przypadkach oraz o śmierci 12 chorych na Covid-19. 

Skąd wzrost liczby potwierdzonych przypadków zakażeń? - Cały czas podkreślamy, że nie ma dużych ognisk zakażeń. Cały czas są to rozdrobione ogniska, których jest wiele. To efekt zwiększonych kontaktów międzyludzkich - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak podkreślił, sami jesteśmy świadkami tego, co dzieje się na polskich ulicach. - Jest to logiczna konsekwencja większej liczby spotkań, kontaktów - wyjaśnił.

Dodał też, że do tych wysokich wartości trzeba się przyzwyczaić, a najważniejsze jest obłożenie szpitali. - Dla nas najważniejsze jest obłożenie w szpitalach. Po pierwsze pod kątem zajętych covidowych łóżek, po drugie respiratorów. Tutaj mamy pełną wydolność. Cały czas rejestrujemy, że nowe przypadki są mało objawowe, bądź bezobjawowe - stwierdził rzecznik MZ.

TOK FM PREMIUM