Koronawirus w Polsce. Nowe dane. Znów ponad 1500 przypadków. Aż 32 zgony [26 września]

W sobotę 26 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 584 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarły 32 osoby.
Zobacz wideo

W sobotę 26 września poinformowano o 1584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, to tylko o 3 mniej niż wczorajszy rekord. Nowe potwierdzone w sobotę przypadki zakażeń pochodzą z województw: małopolskiego (259), wielkopolskiego (167), kujawsko-pomorskiego (166), pomorskiego (151), mazowieckiego (146), śląskiego (141), łódzkiego (104), podlaskiego (76), podkarpackiego (72), dolnośląskiego (63), lubelskiego (60), zachodniopomorskiego (51), warmińsko-mazurskiego (43), świętokrzyskiego (41), opolskiego (32), lubuskiego (12).

Jeśli zaś chodzi o statystykę dotyczącą śmiertelnych przypadków, to w sobotę odnotowano najwyższą od 18 lipca ich liczbę - 32 zgony. To osoby w wieku od 38 do 99 lat. Do zgonów doszło w Wieluniu, Bełchatowie, Toruniu, Bolesławcu, we Wrocławiu, Poznaniu, Krotoszynie, Augustowie, Częstochowie, Raciborzu, Łańcucie, Gdańsku, Poznaniu (mieszkaniec pomorskiego), Kędzierzynie-Koźlu, Przasnyszu, Makowie Maz., Warszawie, Szczecinie, Myślenicach, Nowym Sączu, Krakowie.

Większość osób - jak podało MZ - miała choroby współistniejące.

Dotychczas najtragiczniejszym dniem, pod względem zgonów, był 24 kwietnia. Wtedy resort przekazał informację o 40 zgonach.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W piątek 25 września padł rekord jeśli chodzi o nowe przypadki koronawirusa. Resort zdrowia poinformował o 1587. Zmarły kolejne 23 osoby. W czwartek 24 września wynik również był wysoki - potwierdzono aż 1136 przypadków. 

W środę potwierdzonych przypadków koronawirusa było 974, w tym najwięcej na Mazowszu (164), w Małopolsce (135) i na Pomorzu (114). Zmarło kolejnych 28 osób. Najmłodszy pacjent miał 34 lata - zmarł w Krakowie. Najstarsza ofiara to 96-letnia pacjentka z Kędzierzyna-Koźla. 

19 września po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła 1000. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 nowych przypadkach oraz o śmierci 12 chorych na Covid-19. 

Przypomnijmy, o pierwszym zachorowaniu na Covid-19 poinformowano w Polsce 4 marca.

"Testujemy za mało"

W związku z tak wysokim liczbami lekarze i eksperci biją na alarm. - Nadal testujemy za mało w stosunku do możliwości, o których mówiło Ministerstwo Zdrowia. Jeśli przepustowość laboratorium to 40-60 tys. testów na dobę, to tyle powinniśmy ich robić. (...) W mojej ocenie, ten system zaproponowany na dziś to jest - obym się mylił - oszczędzanie testów. Choć pewnie resort zdrowia mówiłby o racjonalizacji. Jednak wygląda to na oszczędzanie - mówił w piątek w TOK FM Łukasz Jankowski, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

A co na to resort zdrowia? Wiceminster zdrowia Waldemar Kraska komentując rekordową liczbę zdiagnozowanych nowych przypadków COVID-19 w czwartek - 1136 - stwierdził, że ten wynik wpisuje się we wzrostowy trend zakażeń w Europie. - (Wzrost nowych przypadków w Polsce - PAP) związany jest z tym, że wróciliśmy z wakacji i jesteśmy bardzo aktywni w sferze podejmowania pracy - mówił podkreślając, że ogniska zakażeń nie są tak duże jak wiosną.

- Są bardzo liczne, ale rozproszone. Dołączyły się do tego ogniska w domach pomocy społecznej, dlatego też z ministerstwem polityki społecznej podjęliśmy decyzję o zakazie odwiedzin w domach pomocy społecznej - powiedział.

Ile osób zmarło na Covid-19 bez "chorób współistniejących"?

- Ponad 90 proc. chorujących na COVID-19 przechodzi chorobę w sposób łagodny, aczkolwiek ostatnie zestawienie pokazuje, że 311 osób, które zmarły, nie miało żadnych chorób współistniejących. De facto byli to zdrowi ludzie. Niestety dla nich ta choroba zakończyła się tragicznie - powiedział Kraska.

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od soboty obowiązuje zaktualizowana lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem. Powiatami w strefie czerwonej są: głubczycki (opolskie), kartuski (pomorskie). W strefie żółtej pojawiło się aż 19 nowych powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski i Sopot.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM