Koronawirus w Polsce. Nie schodzimy poniżej 1000 nowych przypadków [27 września]

W niedzielę 27 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1350 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło kolejnych 8 osób.
Zobacz wideo

W niedzielę resort zdrowia poinformował o 1350 nowych przypadkach COVID-19. Najwięcej na Mazowszu (193), na Pomorzu (191) i w Małopolsce (152). Pozostałe przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (102), śląskiego (93), łódzkiego (86), warmińsko-mazurskiego (82), lubelskiego (77), kujawsko-pomorskiego (72), podkarpackiego (70), podlaskiego (65), zachodniopomorskiego (57), dolnośląskiego (49), świętokrzyskiego (39), opolskiego (16) i lubuskiego (6). 

Łączna liczba zakażeń od początku epidemii w Polsce wzrosła do 87 330.

W niedzielę ministerstwo poinformowało o śmierci ośmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. To pacjenci w wieku od 51 do 84 lat, między innymi z Gdańska, Augustowa i Krakowa. 

Łączna liczba zmarłych na COVID-19 w Polsce wzrosła w niedzielę do 2 432.

Koronawirus w Polsce. Bilans

Ostatnie dwa dni były rekordowe pod względem liczby nowych zakażeń koronawirusem. W sobotę 26 września podano informację o 1584 nowych przypadkach (32 zgony), a w piątek - 25 września - pobito rekord pod tym względem i zanotowano 1587 przypadków (23 zgony).

19 września po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła 1000. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 nowych przypadkach oraz o śmierci 12 chorych na Covid-19. 

Przypomnijmy, o pierwszym zachorowaniu na Covid-19 poinformowano w Polsce 4 marca.

"Testujemy za mało"

W związku z tak wysokim liczbami lekarze i eksperci biją na alarm. - Nadal testujemy za mało w stosunku do możliwości, o których mówiło Ministerstwo Zdrowia. Jeśli przepustowość laboratorium to 40-60 tys. testów na dobę, to tyle powinniśmy ich robić. (...) W mojej ocenie, ten system zaproponowany na dziś to jest - obym się mylił - oszczędzanie testów. Choć pewnie resort zdrowia mówiłby o racjonalizacji. Jednak wygląda to na oszczędzanie - mówił w piątek w TOK FM Łukasz Jankowski, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

A co na to resort zdrowia? Wiceminster zdrowia Waldemar Kraska komentując rekordową liczbę zdiagnozowanych nowych przypadków COVID-19 w czwartek - 1136 - stwierdził, że ten wynik wpisuje się we wzrostowy trend zakażeń w Europie. - (Wzrost nowych przypadków w Polsce - PAP) związany jest z tym, że wróciliśmy z wakacji i jesteśmy bardzo aktywni w sferze podejmowania pracy - mówił podkreślając, że ogniska zakażeń nie są tak duże jak wiosną.

- Są bardzo liczne, ale rozproszone. Dołączyły się do tego ogniska w domach pomocy społecznej, dlatego też z ministerstwem polityki społecznej podjęliśmy decyzję o zakazie odwiedzin w domach pomocy społecznej - powiedział.

Ile osób zmarło na Covid-19 bez "chorób współistniejących"?

- Ponad 90 proc. chorujących na COVID-19 przechodzi chorobę w sposób łagodny, aczkolwiek ostatnie zestawienie pokazuje, że 311 osób, które zmarły, nie miało żadnych chorób współistniejących. De facto byli to zdrowi ludzie. Niestety dla nich ta choroba zakończyła się tragicznie - powiedział Kraska.

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od soboty obowiązuje zaktualizowana lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem. Powiatami w strefie czerwonej są: głubczycki (opolskie), kartuski (pomorskie). W strefie żółtej pojawiło się aż 19 nowych powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski i Sopot.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM