Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z resortu zdrowia: ponad 1300 nowych zakażeń [28 września]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 1306 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło 15 chorych na Covid-19, najmłodszy miał 33 lat.
Zobacz wideo

W poniedziałek 28 września najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwie wielkopolskim - 200. W sumie, jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, mamy 1306 nowych zachorowań na Covid-19.

Resort poinformował, że ostatniej doby zmarło 15 osób zakażonych koronawirusem. Najmłodszy pacjent - mężczyzna w Wielkopolski - miał 33 lata, najstarszy - 84.

Od 4 marca, kiedy zdiagnozowano w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, zachorowało 88 636 osób. Zmarło 2 447 chorych na Covid-19.

Koronawirus w Polsce. Bilans

W niedzielę resort zdrowia informował o 1350 nowych przypadkach COVID-19, w tym najwięcej było na Mazowszu i na Pomorzu. Zmarło osiem osób. W sobotę, 26 września, nowych zachorowań było 1584. Natomiast dzień wcześniej - w piątek, 25 września - odnotowano rekordowy dobowy przyrost równy 1587 nowych zachorowań. 

19 września po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła 1000. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 nowych przypadkach oraz o śmierci 12 chorych na Covid-19. 

Przypomnijmy, o pierwszym zachorowaniu na Covid-19 poinformowano w Polsce 4 marca.

"Testujemy za mało"

Minister zdrowia Adam Niedzielski w niedzielę oświadczył, że "Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, ale ryzyko eskalacji jest wysokie". Odniósł się w ten sposób do najnowszych danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Wynika z nich, że w Polsce w siedmiu województwach zakażonych jest poniżej 20 osób na 100 tys., a w dziewięciu województwach ta liczba waha się między 20 a 59,9.

Resort zdrowia wysokie wzrosty nowych zakażeń tłumaczą "powrotem do normalności". - (Wzrost nowych przypadków w Polsce - PAP) związany jest z tym, że wróciliśmy z wakacji i jesteśmy bardzo aktywni w sferze podejmowania pracy - stwierdził przed kilkoma dniami wiceminster Waldemar Kraska. 

Z drugiej jednak strony lekarze i eksperci biją na alarm. - Nadal testujemy za mało w stosunku do możliwości, o których mówiło Ministerstwo Zdrowia. Jeśli przepustowość laboratorium to 40-60 tys. testów na dobę, to tyle powinniśmy ich robić. (...) W mojej ocenie, ten system zaproponowany na dziś to jest - obym się mylił - oszczędzanie testów. Choć pewnie resort zdrowia mówiłby o racjonalizacji. Jednak wygląda to na oszczędzanie - mówił w piątek w TOK FM Łukasz Jankowski, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od soboty obowiązuje zaktualizowana lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem. Powiatami w strefie czerwonej są: głubczycki (opolskie), kartuski (pomorskie). W strefie żółtej pojawiło się aż 19 nowych powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski i Sopot.

DOSTĘP PREMIUM