Koronawirus w Polsce. Ponad 1500 nowych przypadków. Na Covid-19 zmarła 35-letnia kobieta [30 września]

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1552 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w naszym kraju. 30 osób zmarło.
Zobacz wideo

W środę 30 września resort zdrowia poinformował o 1552 nowych przypadkach koronawirusa. Najwięcej zanotowano w Małopolsce - 205 i na Pomorzu -194. 

MZ podało, że z powodu Covid-19 zmarło 5 osób, w tym 35-letnia kobieta. Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 25 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

We wtorek resort zdrowia poinformował o 1326 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Zmarło sześć osób z powodu COVID-19 i 30 osób, u których COVID-19 współistniał z innymi chorobami. Dzień wcześniej - w poniedziałek - nowych zakażeń było 1306. Zmarło 15 osób, w tym 33-letni mężczyzna. 

W niedzielę resort zdrowia informował o 1350 nowych przypadkach COVID-19, w tym najwięcej było na Mazowszu i na Pomorzu. Zmarło osiem osób. W sobotę, 26 września, nowych zachorowań było 1584. Natomiast dzień wcześniej - w piątek, 25 września - odnotowano rekordowy dobowy przyrost równy 1587 nowych zachorowań. 

19 września po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła 1000. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 nowych przypadkach oraz o śmierci 12 chorych na Covid-19. 

Przypomnijmy, o pierwszym zachorowaniu na Covid-19 poinformowano w Polsce 4 marca.

"Testujemy za mało"

Resort zdrowia wysokie wzrosty nowych zakażeń tłumaczą "powrotem do normalności". - (Wzrost nowych przypadków w Polsce - PAP) związany jest z tym, że wróciliśmy z wakacji i jesteśmy bardzo aktywni w sferze podejmowania pracy - stwierdził przed kilkoma dniami wiceminister Waldemar Kraska.  

Z drugiej jednak strony lekarze i eksperci biją na alarm. - Nadal testujemy za mało w stosunku do możliwości, o których mówiło Ministerstwo Zdrowia. Jeśli przepustowość laboratorium to 40-60 tys. testów na dobę, to tyle powinniśmy ich robić. (...) W mojej ocenie, ten system zaproponowany na dziś to jest - obym się mylił - oszczędzanie testów. Choć pewnie resort zdrowia mówiłby o racjonalizacji. Jednak wygląda to na oszczędzanie - mówił w piątek w TOK FM Łukasz Jankowski, szef Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od soboty obowiązuje zaktualizowana lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem. Powiatami w strefie czerwonej są: głubczycki (opolskie), kartuski (pomorskie). W strefie żółtej pojawiło się aż 19 nowych powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski i Sopot.

Ministerstwo zapowiedziało nowe obostrzenia w całej Polsce, chodzi między innymi o liczbę gości na weselach i maseczki. 

DOSTĘP PREMIUM