Koronawirus w Polsce. Będą nowe obostrzenia. Między innymi mniej gości na weselach

Resort zdrowia przedstawił nowe obostrzenia związane z walką z epidemią koronawirusa. Chodzi m.in o ograniczenie liczby gości na weselach czy zasłanianie nosa i ust.
Zobacz wideo

Od kilku dni liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem nie spada poniżej 1000 przypadków. W piątek, 25 września - odnotowano rekordowy dobowy przyrost równy 1587 nowych zachorowań. W sobotę przypadków było 1584. W niedzielę - 1350, w poniedziałek - 1306, a we wtorek 1326. b- Należy spodziewać się utrzymania tego trendu. To konsekwencja przywracania normalności, modelu pracy, powrotu dzieci do szkół. To powoduje, że rośnie liczba interakcji społecznej. Co jest przesłanką, do dynamiczniejszego rozprzestrzeniania się koronawirusa - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. 

- To nie liczba nowych zachorowań jest najważniejszym wskaźnikiem rozwoju pandemii. Najważniejsze wskaźniki to: liczba zajętych łóżek i liczba osób, które są pod tzw. respiratorem. Analizując te wskaźniki, pilnujemy, żeby te dwie najważniejsze informacje, odpowiadały potencjalnemu zapotrzebowaniu, które może się pojawić w najbliższych dniach. Działamy proaktywnie, a nie reaktywnie. Liczba łóżek jest na razie wystarczająca, nie spodziewamy się, żeby ich zabrakło. Proszę nie mylić chwilowego braku łózek w jednym ze szpitali z kryzysem - podkreślał minister. 

Nowe obostrzenia w powiatach

Niedzielski zapowiedział też wprowadzenie nowych obostrzeń. - Nadal zachowujemy logikę interwencji dobranej do skali zjawiska. Punktowej a nie ogólnokrajowej - wskazywał minister zdrowia. 

Chodzi między innymi o wesela. - W strefie zielonej zredukujemy limit gości, który do tej pory wynosił 150 osób, do 100 osób. W żółtej ze 100 osób do 75, a w strefie czerwonej limit będzie wynosił 50 osób, czyli bez zmian. W ostatnim czasie, szczególnie w Małopolsce, to wesela i zgromadzenia stanowiły 10 procent nowych zachorowań - argumentował szef resortu zdrowia. 

W strefie żółtej pojawi się też obowiązek zasłaniania nosa i ust także na wolnym powietrzu. 

Z kolei w strefie czerwonej pojawi się nowy typ obostrzenia. - Chcemy ograniczyć działalność punktów gastronomicznych, barów i pubów do godziny 22. Kończy się sezon letni, ogródki są likwidowane, a to one zapewniały większy poziom bezpieczeństwa - wskazywał Niedzielski. 

Nowa strategia postępowania z pacjentem

Szef MZ zapowiedział na konferencji prasowej modyfikację strategii walki z pandemią. Wyjaśniał, że poprzedni model, który polegał na kierowaniu pacjenta z dodatnim wynikiem do szpitala zakaźnego, przy dużej liczbie zakażeń (dziennie ponad 1000) okazał się problemem.

Podkreślił, że resort dostosowuje zatem schemat strategii do nowej rzeczywistości. - Ta modyfikacja dotyczy momentu, od którego pacjent wie, że już ma dodatni wynik (...). Pacjent z tym dodatnim wynikiem wraca do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, czyli swojego lekarza rodzinnego, bądź też, jeżeli test był wykonywany w ramach podejrzenia i skierowania do szpitala pierwszego poziomu, wraca z tym pozytywnym wynikiem do lekarza na poziomie pierwszym szpitalnictwa Covid-owego - mówił Niedzielski.

Zaznaczył, że na tym poziomie lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia pacjenta. - Dokonuje on oceny, na ile przebieg zachorowania na koronawirusa ma charakter ciężki, przede wszystkim analizując objawy. Jeżeli ten przebieg jest bezobjawowy, bądź skąpo objawowy, to prawem lekarza, czy rodzinnego czy lekarza w pierwszym poziomie szpitalnictwa Covid-owego, jest podjęcie decyzji o izolacji -  wskazał minister.

- Czyli decyzji o izolacji nie wydaje tylko i wyłącznie lekarz zakaźnik, ale w gruncie rzeczy każdy lekarz. Jesteśmy do tego przygotowani infrastrukturalnie. Nasze systemy dają takie uprawnienie każdemu lekarzowi - zapewnił szef MZ.

W przypadku braku objawów - dodał - pacjent trafia na izolacje domową i znajduje się pod opieką lekarza rodzinnego.

Zapowiedział, że rozporządzenie zostanie przygotowane do końca tygodnia. - Przewidujemy, że będzie przestrzeń do rozmowy. W czwartek będziemy mieli rozmowę ze środowiskiem lekarzy rodzinnych i będziemy konsultować to rozwiązanie - oświadczył.

- Chcemy, żeby w przyszłym tygodniu to rozporządzenie weszło w życie - podkreślił Niedzielski.

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od soboty obowiązuje zaktualizowana lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia związane z zagrożeniem koronawirusem. Powiatami w strefie czerwonej są: głubczycki (opolskie), kartuski (pomorskie). W strefie żółtej pojawiło się aż 19 nowych powiatów: myślenicki, gostyński, aleksandrowski, brzeski, bytowski, milicki, nowotarski, suski, trzebnicki, otwocki, kłobucki, działdowski, nidzicki, piotrkowski, tatrzański, limanowski, międzychodzki, przasnyski i Sopot.

Na czym polegały dotychczasowe obostrzenia? W strefie żółtej obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach był limit osób jedna na 7 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

W strefie czerwonej obowiązywał m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

DOSTĘP PREMIUM