"Rzeczpospolita": Covid-19 atakuje stolicę. W Warszawie możliwa żółta strefa i nowe obostrzenia

Wszystko wskazuje na to, że Warszawa trafi do żółtej strefy. Będzie to efekt wzrostu zakażeń, który miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni - podała w czwartek "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

"Wszystko wskazuje na to, że Warszawa trafi do żółtej strefy. Będzie to efekt wzrostu zakażeń, który miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch tygodni. W środę stołeczny sanepid poinformował, że w ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych w mieście wzrosła o 148. To najwięcej w ciągu ostatnich dwóch tygodni. We wtorek dobowy przyrost wyniósł 118, a w poniedziałek 75. W sumie od początku epidemii w Warszawie zostało zakażonych 5206 osób" - podała gazeta.

"Liczymy się z możliwością wprowadzenia w Warszawie żółtej strefy - powiedziała "Rz" Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza. Jak dodała, "stolica trafi do strefy żółtej, gdy w ciągu 14 kolejnych dni łączna liczba zakażeń przekroczy 1066". Z wyliczeń "Rz" wynika, że obecnie jest to 1206.

Sztab kryzysowy

W związku z wzrastającą liczbą zakażeń na COVID-19 w Warszawie, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zwołał w poniedziałek posiedzenie sztabu kryzysowego. Przeanalizowano liczbę zakażeń COVID-19, jaka występuje w Warszawie. - W ciągu ostatnich czternastu dni, licząc do niedzieli, stwierdzono 1056 zakażeń koronawirusem w Warszawie - mówił Trzaskowski. 

- Kontynuujemy dezynfekcję przestrzeni publicznej. Każdej nocy, jeśli nie pada deszcz, dezynfekowana jest ta przestrzeń, m.in. 200 wiat przystankowych i pętli oraz kilkadziesiąt kilometrów ulic, chodników i placów - dodał.

W środę wiceprezydent miasta Renata Kaznowska przekazała, że we wrześniu w stołecznych szkołach odnotowano 102 przypadki koronawirusa. - Kwarantanną od 1 września objęto łącznie już ponad 1177 uczniów i nauczycieli, a sygnały o zagrożeniu otrzymaliśmy z ponad 152 naszych placówek - podała.

Jakie obostrzenia w żółtej strefie?

Przypomnijmy, zgodnie z nowymi obostrzeniami - ogłoszonymi we wtorek przez ministra Adama Niedzielskiego, w strefie żółtej będzie obowiązywał zakaz zakrywania ust i nosa nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale też na wolnym powietrzu. 

Zmienia się także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń (np. wesela, przyjęcia komunijne, chrzciny), które zostają ograniczone do 75 osób.

DOSTĘP PREMIUM