Koronawirus. Wiceminister zdrowia: Większe kontrole obowiązku zakrywania ust i nosa w sklepach. Będą kary

Wiceminister zdrowia zapowiedział większe kontrole w sklepach obowiązku zakrywania ust i nosa. Jak podkreślił Waldemar Kraska, przy dużej liczbie osób w sklepie może dochodzić do zakażeń.
Zobacz wideo

Wiceminister zdrowia przyznał, że jest zaniepokojony tym, iż część Polaków nie zakrywa w sklepach czy galeriach handlowych ust i nosa, nie chroniąc tym samym siebie i pozostałych przed zakażeniem koronawirusem. - Będą na pewno w tej chwili większe kontrole. Nie będzie już upominania, tylko niestety będą kary - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Sklep - zwrócił uwagę Kraska - to miejsce, gdzie przy dużej liczbie osób może dochodzić do zakażeń. - Maseczka, dystans, dezynfekcja - pamiętajmy o tym na co dzień - zaapelował wiceszef resortu zdrowia.

Waldemar Kraska pytany był o skuteczność kar za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Jak wskazał, prawnicy MZ uważają obecne przepisy za wystarczające do nakładania kar. - Jeżeli będzie taka potrzeba, na pewno w jakiś sposób uszczegółowimy te przepisy - dodał.

Wiceminister dopytywany był ponadto, czy należy spodziewać się zaleceń Ministerstwa Zdrowia na okres Wszystkich Świętych, który przypada za miesiąc. W okresie tym - jak zauważył - wielu Polaków przemieszcza się po Polsce, aby odwiedzić groby bliskich. Jest duże niebezpieczeństwo, że będziemy roznosić, niestety, koronawirusa po całym kraju. - Myślę, że wydamy zalecenia na ten okres Wszystkich Świętych, abyśmy jednak ograniczyli te nasze wyjazdy, bo na pewno będzie to stwarzało duże niebezpieczeństwo - powiedział. Zalecenia, według wiceszefa MZ, pojawią się na tydzień-dwa przed 1 listopada.

DOSTĘP PREMIUM