Koronawirus. Żółta i czerwona strefa. Co to oznacza? Sprawdź listę obostrzeń

Żółta i czerwona strefa to szereg dodatkowych obostrzeń związanych z koronawirusem. Minsterstwo Zdrowia aktualizuje listę powiatów z ograniczeniami co tydzień. Sprawdź dokładnie, o jakie obostrzenia chodzi i co zmienia obecność w czerwonej lub żółtej strefie.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia okresowo (co tydzień) aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. 

Żółta strefa. Co to oznacza?

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje.

- W siłowniach jest limit osób - jedna na 7 mkw.

- W kinach może być 25 proc. publiczności.

- Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

W żółtej strefie nie ma zakrywania ust i nosa na otwartych przestrzeniach (np. park). Chyba, że nie jesteśmy w stanie utrzymać dystansu wobec innych osób. Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje - jak wszędzie - w przestrzeniach zamkniętych (np. w sklepach czy w komunikacji miejskiej).

Czerwona strefa. Co to oznacza?

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki.

- W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw.

- W kinach może być 25 proc. publiczności.

- W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób.

- Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi.

- Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

Czerwona i żółta strefa. Zapowiedź nowych obostrzeń

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt rozporządzenia zaostrzające obostrzenia w czerwonej i żółtej strefie. Wprowadzi między innymi nowe limity liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych - w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. W strefie czerwonej pozostanie ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

Zgodnie z projektowanymi zmianami w strefie czerwonej ma pojawić się nowe obostrzenie - ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00.

Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Zmiany te dopiero wejdą w życie - na razie nie wiadomo jeszcze kiedy, bo projekt rozporządzenia jest dopiero przygotowywany.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM