W Krakowie nie ma już miejsc dla chorych na Covid-19. "Trwa sztab kryzysowy"

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie nie ma już wolnych łóżek dla chorych na Covid-19. Piątek to kolejny dzień, kiedy to Małopolska jest regionem, w którym potwierdzono najwięcej nowych przypadków zakażeń koronawirusem.
Zobacz wideo

Według danych sanepidu w piątek zanotowano w Małopolsce 282 nowe przypadki zakażeń i znów większość, bo 161, to tzw. przypadki rozproszone, czyli poza ogniskami. Piątkowe dane resortu zdrowia mówią o blisko 2300 przypadkach w całej Polsce. To dotychczasowy rekord.

Koronawirus w Małopolsce. Najmłodszy zakażony ma rok

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 u 171 kobiet i 111 mężczyzn z Małopolski. Najmłodszy zakażony ma rok, najstarszy 96 lat. 23 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji.

W Szpitalu Uniwersyteckim, który podobnie jak inne w Polsce nie jest już tzw. szpitalem jednoimiennym, przebywa ponad 260 chorych zakażonych koronawirusem. Dyrektor placówki Marcin Jędrychowski poinformował pisemnie wojewodę, że nie dysponuje wolnymi łóżkami dla pacjentów z COVID-19.

- Trwa właśnie sztab kryzysowy, który wypracowuje rozwiązanie tej kwestii. Jesteśmy w kontakcie z dyrektorem Jędrychowskim, NFZ i z marszałkiem województwa - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa wojewody Joanna Paździo. Dodała, że wojewoda zdecydował już o poszerzeniu bazy łóżkowej dla zakażonych do blisko 800 miejsc, które będą dostępne w 36 szpitalach regionu. Miejsca te mają być uruchamiane sukcesywnie.

Koronawirus w Małopolsce. Najwięcej zakażeń w Krakowie

Piątkowe dane dotyczące zakażeń w Małopolsce mówią, że najwięcej nowych pozytywnych wyników testów zanotowano w: Krakowie - u 75 osób i w powiatach: wadowickim u 31 osób, nowotarskim - u 29 osób i w tatrzańskim - 20 osób. W pozostałych miastach i powiatach jest od jednego do kilkunastu nowych zakażeń.

W Krakowie większość, bo aż 44 nowe zakażenia na 75, to tzw. przypadki rozproszone, ale pozytywny wynik testy dały także u 10 osób mieszkających w jednym akademiku, choć studenci dopiero zaczęli naukę.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zmarł 89-letni mieszkaniec powiatu wadowickiego, który miał choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był koronawirus. Liczba osób, które od początku pandemii zmarły według statystyk służb sanitarnych z powodu COVID-19 w Małopolsce to 198.

O testowaniu na koronawirusa, roli lekarzy rodzinnych i drugiej fali zakażeń Jacek Żakowski rozmawiał z Jackiem Krajewskim z Porozumienia Zielonogórskiego:

Takiej okazji, by zacząć słuchać, jeszcze nie było! Wszystkie podcasty TOK FM za 1 zł

DOSTĘP PREMIUM