Koronawirus na świecie. Rośnie liczba zakażeń. Rekordy w wielu krajach

Sytuacja epidemiczna w wielu krajach pogarsza się, a liczby nowych zakażeń albo przypominają te sprzed kilku miesięcy, albo są rekordowo wysokie. Rekordy padły ostatnio nie tylko w Polsce, ale też w Czechach, na Węgrzech czy Ukrainie, a Indie potwierdziły przez dobę ponad 70 tysięcy przypadków.
Zobacz wideo

Koronawirus w Rosji

Znacząco wzrosła liczba nowych przypadków koronawirusa w Rosji. W ciągu dobry wykryto tam 10 499 zakażeń, czyli najwięcej od połowy maja. W ciągu całego tygodnia potwierdzono ponad 63 tysiące przypadków, co również jest liczbą porównywaną do tej z maja. Łącznie liczba przypadków wzrosła do 1 215 001, a zgonów do 21 358. 

Koronawirus w Niemczech

Nieco lepiej wygląda sytuacja w Niemczech, gdzie ostatniej doby potwierdzono 2279 przypadków, czyli o około 400 mniej niż dwa dni wcześniej. Daleko jednak do liczb ze szczytowego okresu zachorowań, który w Niemczech przypadł na przełom marca i kwietnia, gdy dziennie potwierdzano ponad 6 tysięcy zakażeń. Obecnie największy wzrost nowych przypadków notowany jest w Berlinie, Bremie i Hamburgu.

Koronawirus na Węgrzech

858 zakażeń, jak informuje rządowa strona poświęcona pandemii, potwierdzono na Węgrzech. Rekord padł w tym kraju w piątek, gdy liczba przypadków powiększyła się o 1322. Od początku pandemii potwierdzono 30 575 zakażeń. Wciąż utrzymuje się wysoka liczba aktywnych infekcji. Na Covid-19 chorują obecnie ponad 22 tysiące osób, z czego 685 przebywa w szpitalach. 

Rekordy liczby zakażeń w Czechach i na Ukrainie

W Czechach przybyło 2556 zakażonych. Agencja CTK zwraca jednak uwagę, że w dni wolne od pracy przeprowadza się mniej testów niż w inne dni tygodnia. Na Ukrainie wykryto 4140 zakażeń. Dzień wcześniej potwierdzono 4661 infekcji i był to najwyższy dobowy bilans od początku pandemii.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Statystycznie najwyższą liczbę przypadków odnotowano też w Wielkiej Brytanii, jednak władze kraju podkreślają, że część zakażeń to te, których nie odnotowano wcześniej. W statystykach nie rozróżniono jednak, ilu przypadków nie zarejestrowano wcześniej, a ile potwierdzono przez ostatnią dobę. Wiadomo tylko, że liczba zakażonych zwiększyła się o 12 872. Do tej pory dobowym rekordem były 7 143 przypadki, które potwierdzono we wtorek. 

Koronawirus na świecie. Najgorsza sytuacja w Indiach

Obecnie najwyższą liczbę zakażeń na świecie potwierdza się w Indiach. Tylko w ciągu ostatniej doby, jak informuje tamtejsze ministerstwo zdrowia, wykryto 75 829 przypadków. Łącznie potwierdzono ponad 6 milionów zakażeń i, według oficjalnych danych, przeprowadzono prawie 79 milionów testów. Przez Covid-19 zmarło ponad 100 tysięcy osób. 

Pod względem liczby ofiar śmiertelnych Indie znajdują się na trzecim miejscu na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Brazylii. W USA zmarło ponad 200 tysięcy osób, a w Brazylii 145 tysięcy. W Stanach w ciągu ostatniej doby wykryto prawie 50 tysięcy nowych przypadków. 

Z kolei Wyspy Salomona nie są już krajem bez koronawirusa. Ten mały, wyspiarski kraj odnotował swój pierwszy przypadek. Premier Manasseh Sogavare potwierdził, że student, który niedawno przybył z Filipin lotem repatriacyjnym, uzyskał pozytywny wynik testu. - Boli mnie, gdy mówię, że straciliśmy status kraju wolnego od Covid-19, pomimo naszych wspólnych wysiłków, aby zapobiec przedostaniu się pandemii do naszego kraju - stwierdził szef tamtejszego rządu. 

Agencja Reutera podała, że na świecie od początku pandemii koronawirusa odnotowano ponad 34 730 000 przypadków tej choroby. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1 029 403.

TOK FM PREMIUM