Znów ponad 2000 nowych zakażeń koronawirusem. Rzecznik MZ: Na wyniki coraz bardziej rzutują duże miasta

Coraz bardziej na wyniki dobowe rzutują nam duże miasta. Najwięcej nowych przypadków koronawirusa zanotowano w poniedziałek na Mazowszu - 336, z czego blisko 130 w samej Warszawie - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując najnowszy bilans zachorowań na COVID-19 w Polsce.
Zobacz wideo

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2006 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 29 chorych.

Rzecznik, komentując najnowsze dane, zwrócił uwagę, że na liczbę nowych przypadków coraz bardziej rzutują duże miasta. Wskazał, że najwięcej nowych przypadków koronawirusa zanotowano w poniedziałek na Mazowszu - 336, z czego blisko 130 w Warszawie. - Obserwujemy w ostatnich dniach, że coraz bardziej na te wyniki dobowe rzutują nam duże miasta czy to Gdańsk, czy to Kraków, czy to rzeczona Warszawa - mówił Wojciech Andrusiewicz, podczas konferencji prasowej.

Koronawirus w Polsce. "Sytuacja się nie zmieni"

Rzecznik resortu zdrowia podkreślił, że w najbliższych dniach sytuacja się nie zmieni i dalej należy się spodziewać wysokiej liczby nowych zakażeń. - Niestety te wyniki na poziomie dwóch tysięcy i powyżej będziemy obserwować, dlatego że obserwujemy bardzo rozproszone zakażenia. Nie możemy dzisiaj powiedzieć, że mamy jakieś większe ogniska, nie mamy większych ognisk. Jeżeli mamy 336 przypadków z Mazowsza, to nie ma tam ogniska, w którym mielibyśmy 40 czy więcej osób zakażonych. Dominują przypadki rozproszone, małe ogniska, dominują małe zakłady pracy, są małe podmioty medyczne. Są też, niestety, cały czas jeszcze domy pomocy społecznej - wskazał Andrusiewicz.

Koronawirus w Polsce. "Noście maseczki"

Dodał, że przy takim rozproszonym zakażaniu będziemy dalej obserwować wysokie wyniki zakażeń. Zaapelował po raz kolejny o noszenie maseczek. - To jest apel do społeczeństwa, żeby wszystkich tych, którzy lekceważą zasłanianie nosa i ust objąć swoistą infamią. To już nawet trudno nazwać egoizmem. Ci, którzy nie noszą masek, nie zachowują dystansu, narażają nas na możliwość zachorowania -powiedział rzecznik.

Podkreślił, że takie zachowanie to lekceważenie stanu zdrowia współobywateli.

Koronawirus w Polsce. Więcej łóżek Covid-19

W poniedziałek zapadnie decyzja w sprawie zwiększenia bazy łóżek dla pacjentów z koronawirusem - oświadczył w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Według niego "mogą występować takie dobowe sytuacje, że łóżek w danych szpitalach zabraknie". - Po to jest koordynacja i wypracowanie zasad koordynacji w opiece nad pacjentem (z Covid-19 -PAP), by pacjent nie trafiał do szpitala, w którym brakuje łóżek, tylko był przewożony do innego ze szpitali - dodał.

Koronawirus w Polsce. Szybsze wprowadzenie nowych obostrzeń

Dopytywany podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o rozporządzenie dotyczące obostrzeń rzecznik MZ odparł, że "od następnego tygodnia możemy się spodziewać wprowadzenia tych obostrzeń". - To o czym dzisiaj rozmawiamy, to jest kwestia, czy nie wprowadzimy tych obostrzeń szybciej, jeśli będziemy obserwowali rosnące wyniki - mówił. - Jeśli będziemy obserwowali kolejne rekordy w najbliższych dniach, na pewno zdecydujemy się wprowadzić te obostrzenia szybciej - dodał.

Wskazał na noszenie masek w strefach żółtych czy niedziałanie lokali gastronomicznych po godz. 22.00 w strefie czerwonej oraz ograniczenia liczebności wesel. - Na chwilę obecną mówimy o tych rozwiązaniach - powiedział.

Andrusiewicz, odnosząc się do informacji, że przyszły minister edukacji Przemysław Czarnek otrzymał pozytywny wynik na koronawirusa, zapewnił, że nie ma wypracowanych "rozwiązań specjalnych dla polityków, innych od rozwiązań przeznaczonych dla przeciętnego Kowalskiego".

Od wybuchu epidemii najwięcej nowych przypadków choroby zanotowano w ostatnią sobotę. Było ich 2367. Zmarło też 34 chorych. W niedzielę wykryto 1934 nowe zakażenia, śmierć poniosło 26 osób. Łączna liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce wyniosła tym samym 102 080 osób, zmarło 2659 chorych, wyzdrowiało 73 552.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM