Koronawirus w Polsce. Nowe dane. Ponad 2000 przypadków, zmarło 58 zakażonych osób [6 października]

We wtorek 6 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2236 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 2 osoby zmarły z powodu COVID-19, a 56 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. To najwyższa dzienna liczba zgonów od początku epidemii.
Zobacz wideo

We wtorek 6 października poinformowano o 2236 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej w przypadku województw: mazowieckiego (318), małopolskiego (268), śląskiego (218), pomorskiego (199).

Niestety, we wtorek zanotowano też najwyższą dzienną liczbę zgonów w związku z Covid-19 od początku epidemii w Polsce. Według resortu zdrowia na Covid-19 zmarły 2 osoby. To 79-letni mężczyzna hospitalizowany w Krakowie oraz 46-latek z Krakowa. Z kolei "z powodu współistnienia COVID-19" z innymi schorzeniami zmarło 56 osób. 

Do tej pory ten niechlubny rekord wynosił 40 osób i padł 20 kwietnia 2020 roku. 

Koronawirus w Polsce. Rekordowe liczby zakażeń

Dzień wcześniej, w poniedziałek, liczba nowych przypadków po raz kolejny przekroczyła dwa tysiące. Potwierdzono 2006 nowych zakażeń, najwięcej na Mazowszu, w Małopolsce i na Pomorzu. Na COVID-19 zmarły dwie osoby, a z powodu współistnienia COVID-10 z innymi chorobami 27 osób. Dotychczasowy rekord padł jednak w sobotę, gdy wykryto 2367 zakażeń. 

Sobotni bilans skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia, który przyznał, że w najbliższych dniach i tygodniach musimy przyzwyczaić się do takich liczb. - Nic się nadal nie zmienia w przebiegu epidemii. Cały czas mamy w większości przypadki rozproszone. Nie ma dużych ognisk. Musimy niestety w najbliższych dniach i tygodniach przyzwyczaić się do tych wyników - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Dlatego, jak mówił, "tak ważne jest noszenie maseczki, utrzymywanie dystansu". - Szczególnie jest to istotne właśnie w dużych miastach i aglomeracjach - wskazał. Pytany, czy resort zdrowia przewiduje dalszy wzrost zachorowań, odpowiedział. że "wszystko jest możliwe w zależności od tego, czy będziemy stosować się do zasad sanitarnych".

Minister zdrowia Adam Niedzielski uspokoił, że wprowadzenie całkowitego lockdownu, przypominającego ten z początku epidemii, nie jest rozważane. Nie wykluczył jednak, że obostrzenia w czerwonych strefach będą bardziej restrykcyjne, ponieważ, jak tłumaczył, "taka jest logika konstrukcji samych stref". 

Koronawirus w Polsce. Przełożone zaprzysiężenie rządu

Koronawirus uniemożliwił również zaprzysiężenie nowego rządu. Dodatni wynik testu otrzymał Przemysław Czarnek, który miał dostać jedną z nominacji. Premier zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o zmianę terminu zaprzysiężenia. Obecnie trwa postępowanie epidemiologicznie, a osoby, które miały bezpośredni kontakt z przyszłym ministrem, przejdą testy. Sam Czarnek zapewnił, że "czuje się dobrze'. 

Liczba zakażeń od początku epidemii przekroczyła już 100 tysięcy. Pogarszająca się sytuacja sprawiła, że dodatkowe obostrzenia wprowadzono w rekordowej liczbie powiatów, wśród których znalazło się też kilka dużych miast. Łącznie w strefach żółtych i czerwonych jest 51 powiatów, a na 'listę ostrzegawczą" trafiła między innymi Warszawa. 

Koronawirus w Polsce. Ognisko w Polkowicach

U 12 osób, w tym u dziesięciorga pensjonariuszy, potwierdzono do tej pory zakażenie koronawirusem w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Podopieczni zakładu są obecnie przewożeni do szpitala we Wrocławiu. Jak poinformowano PAP w Powiatowej Stacji SanitarnoEpidemiologicznej w Polkowicach, zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono dotychczas u dziesięciorga pensjonariuszy i dwóch osób z personelu placówki. - Jeszcze nie wszystkie wyniki spłynęły. Spodziewamy się, że będą one znane najpóźniej we wtorek - przekazała przedstawicielka sanepidu.

- Podopieczni ZOL-u, u których potwierdzono zakażenie są obecnie przewożeni do szpitala przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu - dodała. U większości występują objawy typowe dla COVID-19.

TOK FM PREMIUM