Koronawirus w Polsce. Ponad 3000 zakażeń i nowy rekord [7 października]

Koronawirus w Polsce - niestety - nie odpuszcza. W środę 7 października poinformowano o 3003 nowych przypadkach. Zmarło w sumie 75 osób.
Zobacz wideo

W środę resort zdrowia poinformował o 3003 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej na Mazowszu - aż 527, w Małopolsce (357) i na Śląsku (286). Kolejne przypadki dotyczą województw: śląskiego (286), wielkopolskiego (242), łódzkiego (223), pomorskiego (193), dolnośląskiego (184), kujawsko-pomorskiego (184), świętokrzyskiego (149), zachodniopomorskiego (146), podkarpackiego (141), warmińsko-mazurskiego (119), lubelskiego (106), podlaskiego (84), opolskiego (50) i lubuskiego (12).

Jeśli chodzi o ofiary - ministerstwo zdrowia podało, że z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło w Polsce osiem osób. Najmłodsza z nich miała ledwie 40 lat. 

Oprócz tego, 67 osób zmarło z powodu współistnienia koronawirusa z innymi chorobami. 

Łącznie - od początku epidemii w Polsce - wykryto 107 319 zakażeń Covid-19. Zmarło 2 792 osób.

Z każdym dniem rośnie też liczba szpitalnych łóżek zajmowanych przez chorych na koronawirusa a także liczba wykorzystywanych respiratorów. W środę resort podał, że zajętych łóżek jest już 4 tysiące (dzień wcześniej było około 300 mniej). 20 osób więcej niż we wtorek potrzebuje respiratora.

Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń

We wtorek resort zdrowia informował o 2236 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 58 osób. Dzień wcześniej, w poniedziałek, liczba nowych przypadków po raz kolejny przekroczyła dwa tysiące. Potwierdzono 2006 nowych zakażeń, najwięcej na Mazowszu, w Małopolsce i na Pomorzu. Na COVID-19 zmarły dwie osoby, a z powodu współistnienia COVID-10 z innymi chorobami 27 osób. Poprzedni rekord padł w sobotę, gdy wykryto 2367 zakażeń.

Koronawirus w Polsce. Strefy żółte i czerwone

Od soboty dodatkowe obostrzenia obowiązują w 51 powiatach; 17 z nich jest w strefie czerwonej, a 34 w żółtej. Obszar czerwony obejmuje powiaty: aleksandrowski i żniński w woj. kujawsko-pomorskim; białostocki w woj. podlaskim; działdowski w woj. warmińsko-mazurskim; gostyński, krotoszyński i międzychodzki w woj. wielkopolskim; głubczycki w woj. opolskim; kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w woj. pomorskim; kłobucki w woj. śląskim; limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w woj. małopolskim; łęczyński w woj. lubelskim i otwocki w woj. mazowieckim.

Obszar żółty obejmuje zaś powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki w woj. warmińsko-mazurskim; bełchatowski, piotrkowski i wieluński w woj. łódzkim; brzeski i oleski w woj. opolskim; bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w woj. pomorskim; dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w woj. podkarpackim; janowski w woj. lubelskim; kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w woj. świętokrzyskim; nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w woj. małopolskim; miasto na prawach powiatu Szczecin w woj. zachodniopomorskim; ostrowski i wolsztyński w woj. wielkopolskim; przasnyski i żyrardowski w woj. mazowieckim; trzebnicki w woj. dolnośląskim i wysokomazowiecki w woj. podlaskim.

W strefach żółtych i czerwonych będę obowiązywały nowe obostrzenia. Mają być wprowadzone w przyszłym tygodniu. Ale resort zdrowia nie wyklucza, że zrobi to wcześniej, w ciągu najbliższych kilku dni.

Koronawirus w Polsce. Przeor zarażony

Kościół Ducha Świętego i klasztor paulinów w Warszawie zamknięte są do odwołania. Zakonnicy, w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji, zaapelowali, by osoby, które miały ostatnio kontakt z przeorem o. Krzysztofem Wendlikiem podjęły "właściwe procedury sanitarne". Kościół Ducha Świętego znajdujący się przy ul. Długiej w Warszawie jest diecezjalnym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM