MZ zapowiada zmiany. "Coraz więcej osób pod respiratorami. Przebieg choroby jest inny niż wiosną"

Coraz więcej osób jest hospitalizowanych z powodu COVID-19, coraz więcej chorych wymaga wsparcie respiratorowego - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Resort szykuje zmiany w systemie opieki szpitalnej.
Zobacz wideo

- Martwi, że koronawirus sprawia, iż wiele osób trafia niestety do szpitali; to jest zdecydowanie inny przebieg (choroby) niż na wiosnę. Kolejne osoby trafiają do leczenia szpitalnego, ale też coraz więcej osób trafia na oddziały intensywnej terapii, bo wymaga leczenia respiratorem. To bardzo niepokojące - powiedział w Polsat News wiceminister Waldemar Kraska.

Podkreślił, że apele o przestrzeganie rygoru sanitarnego, m.in. tzw. zasad DDM - dystans, dezynfekcja, maseczki, są ciągle aktualne. - Jeśli tego nie będziemy robili, to system będzie bardzo przeciążony - ostrzegł.

Przypomniał, że - zgodnie z zapowiedziami MZ - w tym tygodniu wprowadzone mają zostać kolejne modyfikacje jesiennej strategii walki z epidemią. Zaznaczył, że "nie będzie to zmiana kosmetyczna, ale zdecydowana zmiana powiększająca nie tylko bazę łóżkową i respiratorową, ale także zmieniająca zarządzanie kadra medyczną w odpowiedni sposób".

- Nowa będzie też koordynacja przepływu pacjentów na poziomie województw, przepływu sprzętu, przepływu służb medycznych - powiedział Kraska.

- Chcemy skoordynować na poziomie każdego województwa to, aby każdy lekarz, który ma pacjenta z koronawirusem, mógł zadzwonić do odpowiedniego centrum, gdzie uzyska informację, gdzie pacjent ma trafić, co z nim dalej zrobić. Chodzi o lekarzy izb przyjęć i lekarzy SOR-ów, ale także lekarzy rodzinnych - wyjaśnił wiceminister.

W ostatnich dniach notowane są w Polsce najwyższe liczby nowych dziennych zakażeń koronawirusem. W sobotę MZ informowało o wykryciu 2367 przypadków i był to największy wskaźnik od początku epidemii. We wtorek padł za to dzienny rekord zgonów związanych z zakażeniem koronawirusem.

Dane MZ z wtorku mówiły, że z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 3719 osób, u których potwierdzono zakażenie; 263 jest pod respiratorem.

Łączna liczba zakażonych koronawirusem wyniosła 104 316 osób, zmarło 2717 chorych, wyzdrowiało 74 158.

TOK FM PREMIUM