Koronawirus w Polsce. Nowe dane i znów rekordy. Ponad 4000 przypadków [8 października]

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4280 nowych zakażeniach koronawirusem w naszym kraju w ciągu ostatniej doby. Zmarło w sumie 76 kolejnych osób.
Zobacz wideo

W czwartek 8 października resort zdrowia poinformował o 4280 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. To nowy rekord dobowej liczby zachorowań. Najwięcej przypadków dotyczy województw: mazowieckiego (598), małopolskiego (548), wielkopolskiego (505), śląskiego (375), pomorskiego (313), kujawsko-pomorskiego (311). Niestety, z informacji MZ wynika, że mamy też nowy rekord jeśli chodzi o zgony związane z koronawirusem. Minionej doby na na Covid-19 zmarło 8 osób, a "powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami" zmarło 68 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń

W środę resort zdrowia informował o 3003 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem - był to najwyższy do tej pory dobowy przyrost. Najwięcej nowych przypadków odnotowano na Mazowszu - aż 527. Zmarła też - rekordowo dotychczas - liczba osób - osiem tylko na COVID-19 i 67 z powodu współistnienia koronawirusa z innymi chorobami. Dzień wcześniej - we wtorek - liczba nowych zakażeń wynosiła 2236. Zmarło 58 osób. W poniedziałek zaś resort zdrowia informował o 2006 nowych przypadkach i blisko 30 zmarłych.  Po raz pierwszy liczbę 2000 nowych zakażeń odnotowano w Polsce w sobotę 3 października - było to 2367 zachorowań. O przekroczeniu granicy 1000 zakażeń w ciągu doby poinformowano z kolei 19 września.

Nowe obostrzenia

Od soboty w żółtej i czerwonej strefie obowiązywać będą nowe obostrzenia. Jedną z najważniejszych zmian jest obowiązek zakrywania ust i nosa już nie tylko w czerwonej, ale także w żółtej strefie. Maseczki lub przyłbice będzie trzeba nosić również w otwartej przestrzeni - z pewnymi wyjątkami. Nie trzeba będzie zakrywać ust na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży.

Zmienia się też limit liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym przyjęciach rodzinnych - w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób. Natomiast w strefie czerwonej pozostanie ograniczenie do 50 osób.  W strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie - ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

Koronawirus w Polsce. Alert RCB o nowych obostrzeniach

Zgodnie z zapowiedzią ministra Adama Niedzielskiego, resort wykorzysta system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy. W piątki po południu Ministerstwo Zdrowia planuje wysłać SMS-y do mieszkańców z informacją o wprowadzeniu w danym powiecie strefy żółtej lub czerwonej. 

W Radiu TOK FM dr Aneta Afelt z ICM Uniwersytetu Warszawskiego apelowała do wszystkich, by stosowali się do zasad sanitarnych. - Maseczka zakrywająca nos i usta, dezynfekcja rąk (…) dystans społeczny poza domem. To jest naprawdę wszystko (...), co możemy zrobić - mówiła. Podkreśliła, że przebywa obecnie na stażu naukowym na południu Francji. - Tu wszyscy na ulicy noszą maseczki i wszyscy mają w torbie płyn dezynfekujący. Nie ma wyjątków. A proszę spojrzeć, co się dzieje w polskim transporcie, co się dzieje w Polsce. To jest oburzające. Dopóki nie będziemy mieć skutecznego leku, nic innego nie możemy zrobić - stwierdziła ekspertka.

Koronawirus w Polsce. Ognisko w Koszalinie

W Koszalinie jest 118 aktywnych przypadków COVID-19. Cztery osoby są hospitalizowane, a 363 przebywa na kwarantannie. Największe ognisko choroby jest w firmie Espersen, gdzie koronawirusa potwierdzono u 92 osób - poinformował w środę magistrat. Główny specjalista w wydziale komunikacji społecznej koszalińskiego magistratu Grzegorz Śliżewski, informując o największym ognisku koronawirusa w firmie Espersen, podał, że z 92 zakażonych osób dwie są hospitalizowane - po jednej w szpitalach w Koszalinie i w Szczecinie. Kolejne 122 osoby z tego zakładu zajmującego się produkcją rybną są poddane kwarantannie. Śliżewski dodał, że kolejnym ogniskiem choroby jest Miejska Energetyka Cieplna. Tu zakażone są trzy osoby, dwie są hospitalizowane w Koszalinie, a 14 przebywa na kwarantannie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM