Szczepionka przeciw koronawirusowi. Rząd już planuje zakupy. Do kogo trafi najpierw?

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" rząd planuje zamówić 20 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19. Dostęp do niej będzie, przynajmniej na początku, ograniczony.
Zobacz wideo

Jak donosi dziennik, rząd chce zaszczepić w pierwszej kolejności około 9-10 mln Polaków. Większość szczepionek, nad którymi obecnie pracują naukowcy, wymaga powtórzenia, jednak według dziennikarzy - do Polski i tak ma trafić 20 mln dawek preparatu. Szczepienie ma nie być obowiązkowe. "Z założeń wynika, że będzie ono dostępne dla wybranych grup, w tym przede wszystkim pracowników służby zdrowia, a także osób po 65. roku życia oraz z chorobami współistniejącymi" - czytamy w "DGP".

Ministerstwo Zdrowia liczy, że szczepionka będzie dostępna w pierwszym kwartale 2021 roku. Dostęp do niej ma być ograniczony, to znaczy, że nie będzie można jej kupić np. w aptece. Z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze, liczba szczepionek. "(…) która może nie być wystarczająca na pierwszym etapie, a także ostrożnością. Bo chociaż nie ma możliwości, żeby na rynek dopuszczony został preparat, który nie jest bezpieczny, to jednak szczepionki przeciw SARS-CoV-2 są zupełnie nowe i nie znamy w pełni ich wszystkich efektów ubocznych" - wskazuje gazeta.

Polska w kwestii szczepionek przeciwko Covid-19 zdała się na Komisję Europejską, która będzie koordynowała zakupy specyfiku. Koszty zaszczepienia Polaków mogą wynieść kilka miliardów złotych.

Szczepionka przeciwko Covid-19. WHO dobrej myśli

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził we wtorek nadzieję, że szczepionka na koronawirusa będzie gotowa jeszcze przed końcem roku. Nie zdradził jednak żadnych szczegółów. - Będziemy potrzebować szczepionek i jest nadzieja, że przed końcem tego roku będziemy mieć szczepionkę. Jest nadzieja - powiedział Tedros, podsumowując dwudniowe posiedzenie Rady Zarządzającej WHO poświęcone pandemii.

Tedros jednocześnie wezwał przywódców państw do okazania solidarności w sprawie dystrybucji szczepionek. Obecnie w projekcie COVAX - uruchomionym przez WHO by zapewnić szybką dystrybucję i dostęp do szczepionek dla wszystkich krajów świata - uczestniczy 168 państw, jednak nie ma wśród nich USA, Chin i Rosji. W ramach COVAX planuje się rozdystrybuowanie 2 miliardów dawek szczepionek w 2021 roku.

Wśród dziewięciu potencjalnych szczepionek wytypowanych przez COVAX trzy są obecnie w ostatniej, trzeciej fazie badań klinicznych. Badania jednej z nich, opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca, zostały wstrzymane z uwagi na poważną chorobę jednego z uczestników. Szeroka dystrybucja drugiej, należącej do amerykańskiej firmy Moderna, spodziewana jest najwcześniej pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Tymczasem Europejska Agencja Leków poinformowała we wtorek o rozpoczęciu monitorowania w czasie rzeczywistym danych z badań nad szczepionką koncernów Pfizer i BioNTech, co ma w zamierzeniu przyspieszyć ewentualne wydanie zgody na dopuszczenie specyfiku na rynek.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM