Rzecznik MZ: Polska do czwartku otrzyma 420 dawek remdesiviru

Polska do czwartku otrzyma 420 dawek remdesiviru, leku wykorzystywanego w terapii pacjentów chorych na COVID-19. Komisja Europejska do czwartku ma też zawrzeć umowę ramową z producentem leku, w następstwie czego Polska podpisze umowę na konkretne dostawy - poinformował PAP rzecznik prasowy Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

- Do jutra mamy otrzymać kolejnych 420 dawek. Także do jutra Komisja Europejska ma zawrzeć umowę ramową z producentem, która będzie obejmowała dawki dla całej UE. W następstwie podpiszemy umowę na konkretne dostawy – powiedział.

- Daje się pacjentom ciężej chorym. Problem jest na całym  rynku światowym. Z koncernem produkującym lek nie rozmawiają poszczególne kraje, a Komisja Europejska. Te rozmowy jutro zakończą się podpisaniem umowy ramowej. Ona określi zbiorczą liczbę dawek dla Unii - wyjaśnił z kolei w TOK FM. Dodał, że Polska przyjmie każdą liczbę dawkę. 

"Dziennik Gazeta Prawna" pisał na początku tego tygodnia, że szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów z COVID-19 alarmują, że mają ostatnie sztuki leku, w związku z tym nie oferują terapii tym lekiem nowo przyjmowanym pacjentom. Podobne problemy sygnalizowały inne kraje UE. Wiceminister Kraska zapewniał we wtorek, że szpitale na bieżąco przekazują sobie leki tam, gdzie ich brak.

Jedynym producentem leku jest amerykańska firmą Gilead Sciences. Otrzymała ona na początku kwietnia pozytywną rekomendację Europejskiej Agencji Leków, która dopuszcza do obrotu oraz kontroluje leki w UE.

Remdesivir to lek przeciwwirusowy wcześniej stosowany w leczeniu m.in. gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus ebola. Obecnie lek wykorzystywany jest w terapii pacjentów chorych na COVID-19 w ciężkim stanie.

Lek jest inhibitorem (trucizną) dla jednego z enzymów różnego typów koronawirusów, w tym wirusa SARS-CoV-2 i wirusa eboli. Zakłóca produkcję materiału genetycznego i zapobiega replikacji wirusa. Podaje się go dożylnie w kroplówce.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM