Premier: Od soboty cały kraj objęty żółtą strefą. Wracają obowiązkowe maseczki

- Od 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terytorium całego kraju - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to powrót obowiązkowych maseczek.
Zobacz wideo

W czwartek 8 października zanotowano kolejne rekordowy liczby dotyczące koronawirusa w Polsce. MZ podało informację o 4280 nowych przypadkach i 76 zgonach w związku z Covid-19. - To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie liczby zakażeń będzie zachodziło mniej więcej co trzy dni. To bardzo duża liczba, chcemy ją ograniczyć - powiedział na wstępie konferencji Morawiecki. Premier zapewnił, że mimo wysokich liczb nowych chorych - łóżek w szpitalach jest wystarczająco dużo. Zapewnił, że w najbliższych dniach podejmowane będą działania, które mają jeszcze zwiększyć tę liczbę.

- Mamy około 500 wolnych respiratorów dla osób chorych na COVID-19, to stanowi prawie dwie trzecie wolnych respiratorów - mówił dalej szef rządu na konferencji prasowej. Oprócz tego - jak dodał - ponad 500 respiratorów znajduje się w magazynach. "- Mamy też) dalszą liczbę, która także jest dostępna i która wiąże się z zakupami respiratorów, których dokonaliśmy. To bardzo ważne, ponieważ to bezpieczeństwo, wiem, jest bardzo często tematem dyskusji, pytań - zaznaczył

Premier powiedział jasno: "Dotarła do nas druga fala epidemii". - Musimy się zmierzyć w nią w sposób zdecydowany, kategoryczny, korzystając z doświadczeń, które już mamy - powiedział. 

W związku z tym Morawiecki powiedział, że "od soboty 10 października wprowadzamy zasady obowiązujące w strefach żółtych na terytorium całego kraju". Oznacza to, że w całej Polsce znów obowiązywać będzie nakaz zakrywania ust i nosa - nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale też na świeżym powietrzu.

Jedną z przyczyn takiej decyzji jest fakt, że już dzisiaj w strefie żółtej mielibyśmy około 100 powiatów. To jedna trzecia kraju. Więc mamy do wyboru - albo zamknąć w poszczególnych województwach ruch, albo wprowadzić pewnie obostrzenia na terytorium całego kraju - podał premier. I podkreślił, że to "niewątpliwie spowolni rozprzestrzenianie się koronawirusa".

Morawiecki zaznaczył jednak, że na ten moment "nie widzi konieczności izolowania Rzeczpospolitej, tak jak to było wiosną". Dodał, że trzeba mieć nadzieję na szczepionkę. - Czekamy na nią, ale nie czekamy z założonymi rękami. Chcemy już dzisiaj wdrożyć rozwiązania, które na pewno ograniczą koronawirusa - powiedział Morawiecki. - W sobotę przedstawimy kolejne zasady, które będą dotyczyły walki z COVID-19 tu i teraz, walki z sposób zorganizowany, korzystający z naszych doświadczeń i doświadczeń innych krajów - dodał.

Żółta strefa w całym kraju. Co to oznacza? 

W związku z objęciem całego kraju żółtą strefą Morawiecki przypomniał, że - oprócz obowiązkowych maseczek - wszędzie obowiązywać będzie limit liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym przyjęciach rodzinnych - w strefie żółtej do 75 osób. W restauracji będzie mogła przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. A w wydarzeniach kulturalnych będzie mogło brać udział 25 proc. normalnej liczby uczestników. 

Koronawirus w Polsce. Zmiany w szpitalach

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji podał, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń na COVID-19 "zmienia się działanie w infrastrukturze szpitalnej". - To przede wszystkim więcej łóżek i więcej respiratorów. Będziemy również pracować nad tym, żeby personel medyczny w znacznie większym stopniu zaangażował się w walkę z pandemią, przestawiając część tego personelu z dotychczas wykonywanych zadań na walkę z covidem - powiedział.

Kolejny element to dalsze zwiększanie Podstawowej Opieki Zdrowotnej w opiece nad pacjentem covidowym. Niedzielski przypomniał, że lekarze rodzinni mogą już zlecać testy na koronawirusa, ale - jak dodał - to jest za mało. Teraz obowiązkiem tych lekarzy będzie też opieka nad pacjentami bezobjawowymi lub skąpo objawowymi (w tym kierowanie na izolację domową czy udzielanie teleporad).

Ważną zmianą jest też powołanie specjalnych szpitali koordynacyjnych, którzy będą przyjmować tylko pacjentów dotkniętych koronawirusem, a ponadto - zapewniać koordynację w opiece nad pacjentami chorymi na covid w całym województwie. Takich szpitali w całym kraju będzie 16 (po jednym w każdym województwie).

Strefa czerwona. Jakie obostrzenia?

Oprócz tego, że cały kraj znajduje się w strefie żółtej - to wciąż są powiaty, które znajdują się w strefie czerwonej. To m.in. Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

W strefie czerwonej pojawi się nowe obostrzenie - ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22.00. Z kolei obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej. 

Zgodnie z zapowiedzią ministra Adama Niedzielskiego, resort wykorzysta system alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa do informowania mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy. W piątki po południu Ministerstwo Zdrowia planuje wysłać SMS-y do mieszkańców z informacją o wprowadzeniu w danym powiecie strefy żółtej lub czerwonej.  

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM