Koronawirus w Polsce. Nowe dane i nowy rekord [9 października]

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. W piątek 9 października resort zdrowia poinformował o 4739 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarły 52 osoby, w tym 6 tylko na COVID-19.
Zobacz wideo

Dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że najwięcej nowych przypadków zakażeń potwierdzono w Małopolsce - 724, na Mazowszu - 521 oraz na Śląsku - 490. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób w wieku od 55 do 91 lat. Z powodu współistnienia COVID-19 i innych chorób zmarło 46 osób, z czego najmłodsza to 51-letni mężczyzna z Białegostoku, a najstarsza to 97-letnia kobieta z Baszkowa. Na dziś z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 4407 osób. 320 jest pod respiratorami.

Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń

W czwartek 8 października podano informację o zanotowaniu 4280 nowych przypadków koronawirusa. To dotychczasowy rekord. Niestety, w związku z Covid-19 zmarło 76 osób - również najwięcej od początku epidemii. W środę resort zdrowia informował o 3003 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 75 osób. Dzień wcześniej - we wtorek - liczba nowych zakażeń wynosiła 2236. Zmarło 58 osób. W poniedziałek zaś resort zdrowia informował o 2006 nowych przypadkach i blisko 30 zmarłych. Po raz pierwszy liczbę 2000 nowych zakażeń odnotowano w Polsce w sobotę 3 października - było to 2367 zachorowań. O przekroczeniu granicy 1000 zakażeń w ciągu doby poinformowano z kolei 19 września.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 10 października w całym kraju zostaną wprowadzone zasady obowiązujące do tej pory w "strefach żółtych". Oznacza to m.in., że w całej Polsce znów obowiązywać będzie nakaz zakrywania ust i nosa - nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale też na świeżym powietrzu.

W całym kraju obowiązywać będzie limit liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym przyjęciach rodzinnych - do 75 osób. W restauracji będzie mogła przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. W wydarzeniach kulturalnych będzie mogło brać udział 25 procent normalnej liczby uczestników. 

Koronawirus na świecie. Rekordowy przyrost zakażeń

W czwartek na całym świecie odnotowano rekordową liczbę nowych potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem: 338 779 - wynika z danych opublikowanych na stronach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Łączna liczba przypadków przekroczyła w czwartek 36 mln.

Najwięcej nowych infekcji wykryto w ciągu ostatniej doby w Indiach (78 tys.), Brazylii (41 tys.), USA (38 tys.) i we Francji (18 tys.). Z danych WHO wynika, że od środy zmarło 5514 pacjentów, u których zdiagnozowano Covid-19, zaś łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii to 1 049 810.

Mimo rekordowej liczby nowych przypadków na Covid-19 umiera obecnie znacznie mniej osób niż podczas wiosennej fali - 17 kwietnia zmarło 12 393 osób.

Najbardziej dotknięty pandemią jest region panamerykański (17,3 mln infekcji, 577 tys. zgonów) oraz Europa (6,5 mln infekcji, 244 tys. zgonów) i region azjatycki (7,6 mln infekcji, 123,6 tys. zgonów).

Koronawirus w Polsce. Ogniska w Olsztynie i Działdowie

Ogniska koronawirusa na Warmii i Mazurach znajdują się obecnie w szpitalu MSWIA w Olsztynie oraz w ośrodkach terapeutycznych w Działdowie. W środę liczba zakażonych Covid 19 w regionie wzrosła o 119 - podał warmińsko-mazurski urząd wojewódzki. Wicestarosta działdowski Marian Brandt poinformował PAP, że ogniska koronawirusa znajdują się w dwóch placówkach, które są połączone, to znaczy na Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym.

Wyniki dodatnie na COVID 19 mają osoby z personelu, podopieczni, a także kierowca, który woził uczestników zajęć w placówkach. Pobrane zostały kolejne wymazy, czekamy na wyniki, sytuacja jest trudna. Staramy się przerwać łańcuch zakażeń zawieszając zajęcia - wyjaśnił. Dodał, że zakażeni są w izolacji domowej, dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Jak powiedział PAP dyrektor warmińsko-mazurskiego sanepidu Janusz Dzisko zakażonych w działdowskich placówkach jest ok. 70 osób. Drugie ognisko koronawirusa znajduje się w szpitalu MSWiA. Wyniki wskazały, że zakażeni są pacjenci i osoby z personelu. Chodzi o oddziały m.in. hematologii, radioterapii. - Sytuacja jest dynamiczna. Pobrano tam kolejne wymazy - powiedział dr Dzisko.

DOSTĘP PREMIUM