Jakie obostrzenia na cmentarzach 1 listopada? Minister zdrowia o zasadach na Wszystkich Świętych

Na cmentarzach w całym kraju obowiązuje obecnie nakaz noszenia maseczek. Czy obostrzeń 1 listopada będzie więcej? A może cmentarze zostaną na Wszystkich Świętych zamknięte? Na te pytania odpowiadał w czwartek minister zdrowia.
Zobacz wideo

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, podczas której ogłoszono nowe obostrzenia dotyczące walki z pandemią koronawirusa w Polsce, minister zdrowia był pytany, jak będą wyglądały restrykcje w trakcie zbliżającego się święta Wszystkich Świętych.

- Cmentarze są objęte są nakazem noszenia masek i ten nakaz zostanie utrzymany na 1 listopada. Na pewno na najbliższym posiedzeniu rządowego zespołu kryzysowego będziemy rozmawiali również o tym zagadnieniu – mówił Adam Niedzielski.

Koronawirus w Polsce. Co z cmentarzami?

Na początku tygodnia minister zdrowia zapowiedział też, że przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na cmentarzach będzie monitorowane przez policję. Na temat bezpieczeństwa na cmentarzach wypowiadał się też wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska.

- Apelujemy, żeby nie gromadzić się na cmentarzach w dużych grupach, nie uczestniczyć w dużych spotkaniach rodzinnych. Nie przewidujemy zamknięcia cmentarzy, ale obowiązkowe będzie tam noszenie maseczek - przestrzegał.

O tym, że cmentarze mają być podczas Wszystkich Świętych otwarte mówił niedawno w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller .

Koronawirus w Polsce. Od soboty nowe obostrzenia

Na czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 10 października w całym kraju zostaną wprowadzone zasady obowiązujące w strefach żółtych. Oznacza to m.in.,, że w całej Polsce znów obowiązywać będzie nakaz zakrywania ust i nosa - nie tylko w przestrzeniach zamkniętych, ale też na świeżym powietrzu.

W całym kraju obowiązywać będzie limit liczby osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym przyjęciach rodzinnych - do 75 osób. W restauracji będzie mogła przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. A w wydarzeniach kulturalnych będzie mogło brać udział 25 procent normalnej liczby uczestników. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM