Koronawirus w Polsce. Nowy rekord. 5300 nowych przypadków. Dane Ministerstwa Zdrowia [10 października]

Druga fala koronawirusa w Polsce i kolejny dzień z wieloma tysiącami nowych zakażeń. Ministerstwo Zdrowia informuje w sobotę o 5300 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. W związku z COVID-19 zmarły w sumie 53 osoby.
Zobacz wideo

W sobotę 10 października resort zdrowia podał informację, że minionej doby zanotowano 5300 nowych przypadków koronawirusa. To rekord od początku epidemii. Najwięcej przypadków dotyczy: mazowieckiego (816), małopolskiego (631), kujawsko-pomorskiego (554). - Z powodu Covid-19 zmarły 4 osoby, natomiast z powodu współistnienia Covid19 z innymi schorzeniami zmarło 49 osób - podał resort zdrowia. Ministerstwo " w związku z wydłużającą się formą przekazywanych komunikatów" przestało podawać szczegóły dotyczące zmarłych. 

Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń

W piątek resort zdrowia informował o 4739 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce, z czego najwięcej - 724 - zarejestrowano w Małopolsce. W czołówce województw z największą liczbą zakażeń znalazły się również: mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. Był to kolejny dzień z rekordową liczbą nowych zakażeń. Zmarły w sumie 52 osoby, z czego 6 tylko z powodu COVID-19. Do piątku liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem od początku epidemii przekroczyła 116 tys.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało informację o 4280 nowych przypadkach, których najszybciej przybywało na Mazowszu, w Małopolsce i Wielkopolsce. W czwartek zmarło 68 osób. 

Koronawirus w Polsce. Od soboty "żółta strefa" w całej Polsce

W czwartek premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od soboty 10 października strefa żółta będzie rozszerzona na cały kraj. Oznacza to obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Jak wyjaśnił, przyczyną tej decyzji jest fakt, że "już dziś w strefie żółtej jest około 100 powiatów". - To jedna trzecia kraju. Mamy do wyboru albo zamknąć ruch w poszczególnych województwach ruch, czyli wprowadzić ograniczenie w swobodzie przemieszczania się (...), albo wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju, podobne do obostrzeń w krajach sąsiednich - podkreślił Morawiecki. Ocenił, że wprowadzone rozwiązanie będzie "bardziej jasne dla wszystkich Polaków".

Szef rządu dodał, że nie ma - przynajmniej na razie - mowy o powrocie do lockdownu z wiosny. - Nie widzimy dzisiaj, na moment obecny, konieczności izolowania Rzeczpospolitej, tak jak to było wiosną - powiedział Mateusz Morawiecki.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że utworzonych zostanie 16 szpitali koordynacyjnych dla tych pacjentów z koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Będą to placówki na tzw. trzecim, najwyższym poziomie zabezpieczenia, po jednym szpitalu w każdym województwie.

Koronawirus w Polsce. Krzysztof Śmiszek zakażony

W piątek poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek poinformował, że otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. - Czuję się dobrze oprócz lekkiego bólu gardła - powiedział. Negatywny wynik na obecność koronawirusa ma z kolei europoseł Wiosny, a jednocześnie partner Śmiszka, Robert Biedroń. W rozmowie z PAP przyznał, że ze Śmiszkiem nie widział się w ostatnim czasie ze względu na swoje ciągłe wyjazdy.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM