Bałagan z liczbą wykonanych testów. Rzecznik MZ: laboratoria w czterech województwach mogły wpisać złe dane

Mamy cztery województwa, w których laboratoria mogły nie wpisać poprawnie liczby wykonanych testów na koronawirusa. Prawdopodobnie będzie korekta, wówczas wyślemy poprawne dane - powiedział w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

Rzecznik MZ na konferencji prasowej zapytany został, dlaczego ostatniej doby zlecono prawie o połowę mniej testów na koronawirusa niż poprzedniego dnia. Resort poinformował w piątek, że ostatniej doby wykonano ponad 21,5 tys. testów, wobec 44 tys. w czwartek.

- Rzeczywiście dzisiaj mamy w raporcie 21,5 tys. testów i to też wzbudziło nasze zaniepokojenie. Niestety mamy cztery województwa, w których laboratoria mogły nie wpisać poprawnie liczby wykonanych testów – powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że województwa najprawdopodobniej dokonają korekty.  - Wówczas wyślemy prawidłowe dane – dodał rzecznik. Wskazał, że pomyłka w przypadku jednego laboratorium może być na poziomie 2 tys. testów.

Andrusiewicz zapewnił jednocześnie, że testów w Polsce nie zabraknie. - Tylko my, jako Ministerstwo Zdrowia, możemy rozdysponować w najbliższym czasie do polskich laboratoriów w granicach 500 tys. testów – powiedział.

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek informację o 4739 nowych zakażeniach koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii. Zmarły 52 osoby. Łącznie od początku pandemii potwierdzono obecność SARS-CoV-2 u 116 338 osób. Zmarło 2919 chorych. Wyzdrowiało 77 875 osób.

DOSTĘP PREMIUM