Koronawirus i znów wysokie liczby. Ponad 5 tysięcy nowych zakażeń [13 października]
Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w Małopolsce - aż 898. Na drugim miejscu znalazło się Mazowsze - 552. Na trzecim zaś Śląsk, który już dawno nie pojawiał się w czołówce dotyczącej nowych zachorowań - w ciągu ostatniej doby odnotowano tam 441 nowe przypadki. Kolejne przypadki dotyczą województw: podkarpackiego (391), łódzkiego (349), dolnośląskiego (342), kujawsko-pomorskiego (341), wielkopolskiego (334), pomorskiego (318), opolskiego (241), podlaskiego (183), lubuskiego (164), lubelskiego (163), zachodniopomorskiego (151), świętokrzyskiego (121), warmińsko-mazurskiego (79).
Resort zdrowia poinformował też, że z powodu COVID-19 zmarły ostatniej doby 3 osoby. Natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło aż 60 osób.
Łączna liczba potwierdzonych zachorowań na koronawirusa w Polsce od początku pandemii wzrosła we wtorek do 135 278. Liczba zgonów wynosi 3 101.
Niepokojąco szybko rośnie także liczba zajętych łóżek covidowych w szpitalach. Zgodnie z danymi ministerstwa z wtorku (13 października), zajęte jest 5669 takich łóżek - o ponad 400 więcej niż dzień wcześniej (5262).
Zajętych respiratorów było we wtorek 421 - o 17 więcej niż w poniedziałek.
Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń
W poniedziałek 12 października MZ informował, że w ciągu ostatniej doby przybyło 4394 zakażeń. 33 pacjentów zmarło z powodu Covid-19. W niedzielę 11 października badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4178 osób. Choroba zakończyła się tragicznie dla 32 chorych. W sobotę 10 października resort zdrowia informował o 5300 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Do tej pory był to najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii. Zmarły 53 osoby. W piątek resort zdrowia informował o 4739 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. W czwartek nowych przypadków było 4280, a zmarło 68 osób.
Koronawirus w Polsce. Strefa żółta w całym kraju
Od 10 października strefa żółta jest rozszerzona na cały kraj. Oznacza to, że w całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów i plaż. Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność. Maseczki trzeba nosić w miejscach publicznych, na drogach, placach, cmentarzach, bulwarach, promenadach, w miejscach postoju pojazdów, na parkingach leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych oraz w zakładach pracy.
Nadal 32 powiaty i 6 miast znajdują się w strefie czerwonej, gdzie ograniczenia są jeszcze bardziej surowe.
Gdzie trzeba nosić maseczkę? Lista miejsc >>>
Posłuchaj podcastu!
-
"Drogi Adamie, nie możemy się doczekać". Szczerba odpowiada na pogróżki Bielana. "On lubi konfitury"
-
"Wyrzucono nas jak stare buty". Rolnicy nie odpuszczą min. Kowalczykowi. Będzie dymisja?
-
"Profesorek na śmieciarce". Od 16 lat uczy w szkole, a teraz dorabia przy wywozie śmieci. "Podbudowuję się"
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
Radosław Fogiel na TikToku pyta, "za co nienawidzicie PiS". "Jest cwany. Wpuszcza nas w pułapkę"
- Posłowie PiS chcą nowego święta państwowego. "Projekt powinien być przyjęty w formule aklamacji"
- Co zdecyduje o wygranej opozycji w jesiennych wyborach? Sondaż daje wskazówkę
- Na okupowanym Krymie Rosjanie wcielają do armii strażaków i ratowników
- "Chiny najbardziej boją się jednego". Prof. Góralczyk zdradza, jak działa Pekin. "Przemalować, przechytrzyć"
- PiS na banowanym TikToku. Zbiera tam tylko hejt? "Dzieje się dokładnie to, o co PiS-owi chodziło"