Koronawirus w Polsce. Kolejne rekordy. Ponad 6,5 tys. przypadków, ponad 100 zgonów [14 października]

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6526 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 116 kolejnych osób. To najwyższe wyniki od początku epidemii.
Zobacz wideo

Jak podaje resort zdrowia w środę 14 października odnotowano 6526 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej na Mazowszu - 1188, w Małopolsce - 1137 oraz na Śląsku - 520 i w Wielkopolsce - 508. To najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii. Niestety, w środę 14 października padł też rekord w kwestii zgonów związanych z koronawirusem. Jak podaje resort zdrowia z powodu Covid-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywają 6084 osoby, u których potwierdzono zakażenie. 467 z nich jest pod respiratorami. We wtorek było to odpowiednio - 5669 i 421, w poniedziałek - 5262 i 404, w niedzielę - 4924 i 383; w sobotę - 4725 i 346; w piątek - 4407 i 320; w czwartek - 4138 i 296, w środę - 4000 i 283.

Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń

We wtorek resort zdrowia informował o 5 068 nowych przypadkach koronawirusa, z czego zdecydowanie - bo blisko 900 - w Małopolsce. Zmarły 63 osoby. Dzień wcześniej - w poniedziałek 12 października - nowych zachorowań było 4394. Najwięcej także w województwie małopolskim (690). Zmarło 33 pacjentów. 

W niedzielę 11 października badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4178 osób. Choroba zakończyła się tragicznie dla 32 chorych. W sobotę 10 października resort zdrowia informował o 5300 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i do tej pory był to najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii.

Koronawirus. Premier Morawiecki na kwarantannie. Szumowski w szpitalu

Wczoraj (wtorek 12 października) premier poinformował, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Sam Mateusz Morawiecki nie jest chory, ale przebywa na kwarantannie. - Życzę wszystkim zdrowia. Uważajmy na siebie i na swoich bliskich. Stosujmy się również do zasad: dezynfekcja, dystans i maseczki - apelował premier.

Według nieoficjalnych informacji do szpitala trafił zakażony koronawirusem Łukasz Szumowski. Po raz pierwszy o tym, że były minister zdrowia jest chory na Covid-19 dowiedzieliśmy się we wrześniu.

Koronawirus w Polsce. Strefa żółta w całym kraju

Od 10 października strefa żółta jest rozszerzona na cały kraj. Oznacza to, że w całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów i plaż. Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność. Maseczki trzeba nosić w miejscach publicznych, na drogach, placach, cmentarzach, bulwarach, promenadach, w miejscach postoju pojazdów, na parkingach leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych oraz w zakładach pracy.

Nadal 32 powiaty i 6 miast znajdują się w strefie czerwonej, gdzie ograniczenia są jeszcze bardziej surowe. 

Już od czwartku 15 października wracają godziny dla seniorów. Od 10 do 12 do sklepów, aptek czy drogerii będą mogły wejść wyłącznie osoby powyżej 60 roku życia. Poza tym rządzący apelują do osób starszych, by bez niezbędnej potrzeby nie wychodziły z domów. 

Koronawirus w Polsce. Zachorowania w szkołach

Coraz trudniejsza robi się sytuacja w szkołach, gdzie coraz częściej dochodzi do nowych zakażeń - zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Dyrektorzy wielu placówek apelują do rządzących o większą elastyczność w decydowaniu o zawieszeniu lekcji stacjonarnych. Chodzi o zwiększenie uprawnień dyrektorów, by to nie sanepid miał decydujący głos w tej sprawie.

Iga Kazimierczyk z Fundacji Przestrzeń dla Edukacji apelowała w TOK FM do rządzących o jak najszybsze działanie. - W szkole pracuje się teraz jak na poligonie albo w szpitalu polowym. Kryzys COVID-19 nałożył się na inne i ta szkoła ledwo żyje (...) To ostatni moment, żeby coś zrobić - mówiła. 

DOSTĘP PREMIUM