Koronawirus. Mniej łóżek dla zakażonych pacjentów w Płocku. "Decyzja wojewody"

Z 84 do 59 zmniejszyła się w płockim szpitalu liczba łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Taką decyzję podjął wojewoda mazowiecki, ale wnioskowała o to sama placówka. Dlaczego? Jeden z powodów to "problemy organizacyjne".
Zobacz wideo

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku informował na początku października, że decyzją wojewody przygotowano tam 84 łóżka dla osób z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Miejsca te przygotowano na oddziałach zakaźnym, płucnym i intensywnej terapii, przy czym na OIOM-ie było 9 łóżek z możliwością przeprowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

- Obecnie liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów z potwierdzonym COVID-19 to 26 na oddziale zakaźnym, 27 na oddziale płucnym i 6 na oddziale intensywnej terapii - powiedziała we wtorek PAP zastępca dyrektora szpitala ds. pielęgniarstwa Jolanta Górecka. Dodała, że aktualnie łącznie hospitalizowanych jest tam 49 osób z SARS-CoV-2.

Szpital złożył odwołanie. 84 łóżka były "nie do udźwignięcia"

Górecka wyjaśniła, że w sprawie wcześniejszej decyzji wojewody o wyznaczeniu 84 łóżek dla przypadków COVID-19, szpital w Płocku złożył odwołanie.- Taka liczba, 84 łóżka, na dwóch oddziałach, plus i intensywna terapia, była dla nas organizacyjnie nie do udźwignięcia. Wojewoda uznał naszą argumentację. Stąd zmiana - dodała.

Podkreśliła, że osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, jeżeli występują odpowiednie wskazania kliniczne, są przyjmowane. - Pacjenci ci są zlokalizowani praktycznie w całym szpitalu w izolatkach, które mamy w niejednym oddziale. Oczywiście są wykonywane badania i w przypadku wyników ujemnych są hospitalizowani w macierzystych oddziałach, a w przypadku wyników dodatnich są przenoszeni na dedykowane łóżka - zaznaczyła.

Dodała również, że obecnie wszystkie oddziały pracują normalnie. Jeszcze w ubiegłym tygodniu nie pracował tam oddział internistyczny z powodu wykrytych wcześniej zakażeń koronawirusem u pacjentów i personelu. Część pacjentów podejrzanych o zakażenie z kontaktu przeniesiono na oddział płucny, gdzie przygotowano miejsca zgodnie z decyzją wojewody, a personel skierowano na kwarantannę.

Lubelskie. Baza łóżek covidowych będzie zwiększona

Z kolei w województwie lubelskim baza łóżek covidowych ma zostać powiększona. W najbliższym czasie przybędzie 120 łóżek w trzech szpitalach.

Lech Sprawka, wojewoda lubelski poinformował, że obecnie w szpitalach poziomu II, czyli dla pacjentów, u których główną chorobą jest COVID-19, łącznie jest 578 łóżek w 11 szpitalach województwa, m.in. w Białej Podlaskiej 114 łóżek, w Puławach – 95, Tomaszowie Lubelskim – 70 i Chełmie – 69. W dwóch szpitalach – w Tomaszowie Lubelskim i w szpitalu im Jan Bożego w Lublinie – jest łącznie 28 łóżek dla dzieci.

- W tych 578 łóżkach jest 60 łóżek respiratorowych, a w tym trzy łóżka respiratorowe dla dzieci – zaznaczył Sprawka.

W najbliższym czasie przybędzie 120 łóżek zakaźnych II poziomu w trzech szpitalach: w Parczewie, Opolu Lubelskim i w szpitalu w MSWiA w Lublinie. - W Parczewie już dzisiaj w godzinach nocnych pojawią się te łóżka, w Opolu Lubelskim i w szpitalu MSWiA w Lublinie będą te łóżka uruchomione jutro – mówił Sprawka.

Dodał, że prowadzone są jeszcze uzgodnienia z innymi szpitalami, m.in. ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim, szpitalem im. Jana Bożego w Lublinie – aby utworzyć tam łóżka covidowe w kolejnych dniach.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM