Koronawirus w Polsce. Jest nowy rekord. Ponad 8 tysięcy zakażeń [15 października]

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. W czwartek 15 października resort zdrowia poinformował o 8099 nowych zakażeniach. W związku z Covid-19 zmarło 91 osób.
Zobacz wideo

Mamy 8099 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby. Wykonano też rekordową liczbę testów - 64,5 tysiąca. 

Najwięcej nowych zakażeń, 1306, odnotowano na Mazowszu. Niewiele mniej w Małopolsce, gdzie zachorowały 1303 osoby. Trzecia w kolejności jest Wielkopolska, gdzie potwierdzono 835 zakażeń, a później Śląsk z 822 nowymi przypadkami.

Dalej w województwie łódzkim odnotowano 691 zakażeń, w w pomorskim 458, w podkarpackim 420, w dolnośląskim 382, a w kujawsko-pomorskim 318. W województwie lubelskim potwierdzono 315 przypadków, w świętokrzyskim 283, w opolskim 282, w warmińsko-mazurskim 191, w zachodniopomorskim 177, tyle samo w lubuskim, a najmniej zakażeń, 139, wykryto na Podlasiu. 

Ministerstwo Zdrowia podaje również, że pacjenci chorzy na COVID-19 zajmują 6538 łóżek w szpitalach, z czego 508 oddycha przy pomocy respiratorów. Łącznie od początku epidemii potwierdzono 149 903 przypadki, zmarło 3 308 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń

Środa 13 października była rekordowa pod względem liczb związanych z koronawirusem w Polsce. Zanotowano 6526 nowych przypadków, w związku z Covid-19 zmarło 116 osób. - Na dobowy wzrost zakażeń rzutują stolice województw. W Warszawie w ciągu ostatniej doby wykryto w granicach 720 nowych zakażeń, w Krakowie - 499, w Poznaniu ponad 100, w Łodzi blisko 150 - mówił w środę na konferencji prasowej rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. We wtorek resort zdrowia informował o 5 068 nowych przypadkach koronawirusa, z czego zdecydowanie - bo blisko 900 - w Małopolsce. Zmarły 63 osoby. Dzień wcześniej - w poniedziałek 12 października - nowych zachorowań było 4394.

Koronawirus w Polsce. Strefa żółta w całym kraju

Od 10 października strefa żółta jest rozszerzona na cały kraj. Oznacza to, że w całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów i plaż. Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność. Maseczki trzeba nosić w miejscach publicznych, na drogach, placach, cmentarzach, bulwarach, promenadach, w miejscach postoju pojazdów, na parkingach leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych oraz w zakładach pracy.

Nadal 32 powiaty i 6 miast znajdują się w strefie czerwonej, gdzie ograniczenia są jeszcze bardziej surowe. Rzecznik resortu zdrowia stwierdził w środę, że "zmierzamy w kierunku ogłoszenia ponad stu powiatów jako stref czerwonych" i "będzie wśród nich dość dużo miast". Zmiany w strefach powinny zostać ogłoszone w czwartek po południu. 

Już od czwartku 15 października wracają godziny dla seniorów. Od 10 do 12 do sklepów, aptek czy drogerii będą mogły wejść wyłącznie osoby powyżej 60 roku życia. Poza tym rządzący apelują do osób starszych, by bez niezbędnej potrzeby nie wychodziły z domów. 

Koronawirus w Polsce. Resort twierdzi, że nie ma dużych ognisk

Na środowej konferencji rzecznik MZ został zapytany, czy w największych miastach takich jak Warszawa i Kraków znajdują się jakieś większe ogniska zakażeń oraz czy w związku z wysoką liczbą przypadków koronawirusa Warszawa może wejść do strefy czerwonej. Rzecznik MZ podkreślił w odpowiedzi, że obecnie w Polsce nie ma dużych ognisk. - Wciąż to powtarzamy, zakażamy się w tej chwili na ulicach - powiedział.

Koronawirus. Premier Morawiecki na kwarantannie. Szumowski w szpitalu

We wtorek 12 października premier poinformował, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Sam Mateusz Morawiecki nie jest chory, ale przebywa na kwarantannie. - Życzę wszystkim zdrowia. Uważajmy na siebie i na swoich bliskich. Stosujmy się również do zasad: dezynfekcja, dystans i maseczki - apelował premier.

Według nieoficjalnych informacji do szpitala trafił zakażony koronawirusem Łukasz Szumowski. Po raz pierwszy o tym, że były minister zdrowia jest chory na Covid-19 dowiedzieliśmy się we wrześniu.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM