Rzecznik MZ: Ponad 100 "czerwonych" powiatów. Wśród nich dużo miast

- Zmierzamy w kierunku ogłoszenia ponad stu powiatów jako stref czerwonych, będzie wśród nich dość dużo miast - poinformował na konferencji prasowej rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

Na środowej konferencji rzecznik MZ został zapytany, czy w największych miastach takich jak Warszawa i Kraków znajdują się jakieś większe ogniska zakażeń oraz, czy w związku z wysoką liczbą przypadków koronawirusa Warszawa może wejść do strefy czerwonej. Wojciech Andrusiewicz podkreślił w odpowiedzi, że obecnie w Polsce nie ma dużych ognisk. - Wciąż to powtarzamy, zakażamy się w tej chwili na ulicach - powiedział. - Jeżeli pani pyta, czy Warszawa ma szanse znaleźć się w strefie czerwonej, to nie będę tu ukrywał, że zmierzamy do ogłoszenia ponad stu powiatów jako powiatów czerwonych i niestety będzie w tym zapewne dość dużo miast - przekazał.

Jak mówił rzecznik MZ, na rekordowe dobowe wzrosty zachorowań na Covid-19 rzutują stolice województw. - W Warszawie w ciągu ostatniej doby wykryto w granicach 720 nowych zakażeń, w Krakowie - 499, w Poznaniu ponad 100, w Łodzi blisko 150 - mówił Andrusiewicz. - Codziennie więc potwierdza się teza, że duże miasta rzutują na dobowe wyniki. Dlatego tak ważne jest, by w przestrzeni miejskiej na dworze stosowali zasady dystansu społecznego i nosili maseczki - powiedział Andrusiewicz.

Dodał również, że na wzrost liczby wykrytych zakażeń ma wpływ dość duża liczba osób kierowanych na wymazy z podstawowej opieki zdrowotnej. - Poprzedniej doby na testy z POZ skierowanych zostało 24 tys. pacjentów, w związku z czym ten dzisiejszy wysoki wynik musieliśmy brać pod uwagę - wskazał.

Zapowiedział, że także jutro możemy się spodziewać wysokiej liczby wykrytych zakażeń.

MZ uspokaja ws. respiratorów

Rzecznik MZ na konferencji prasowej poinformował, że w sumie dla pacjentów z koronawirusem jest przeznaczonych ponad 1020 respiratorów.

- W ubiegłym tygodniu poszła dyspozycja o wydaniu 304 respiratorów dla szpitali drugiego i trzeciego poziomu. W tym tygodniu poszła dyspozycja o wydaniu 394 respiratorów dla szpitali pierwszego poziomu, czyli dla szpitali powiatowych - wskazał Andrusiewicz. Zapewnił, że "bufor w Agencji Rezerw Materiałowych nadal jest i sprzęt nie jest zagrożony".

Podkreślił też, że resort stara się nie dopuścić do sytuacji, w której na oddziałach intensywnej terapii będzie brakowało personelu medycznego. - Tu wspólnie z konsultantem krajowym do spraw anestezjologii podjęliśmy decyzje o szkoleniu dodatkowego personelu pielęgniarskiego do opieki nad pacjentami na oddziałach intensywnej terapii - przekazał rzecznik. Rzecznik resortu zdrowia zaznaczył, że personel medyczny do pracy w poszczególnych szpitalach kierują wojewodowie. - Wiem, że na dziś takich skierowań było w granicach tysiąca - powiedział Andrusiewicz.

Punkty drive-thru będą czynne dłużej?

Andrusiewicz, odnosząc się do komentarza dziennikarza o tym, że "ludzie mają problem, żeby wykonać testy i bardzo długo stoją w kolejkach do punktów wymazowych, które są otwarte około dwóch godzin, mając skierowanie na test" wyjaśnił, że "w tej chwili w Polsce nie ma już praktycznie punktów, które działają dwie godziny.

- Większość punktów działa przynajmniej cztery godziny, a duża część ponad cztery godziny - dodał.

- Na pewno będzie wprowadzona dodatkowa wycena Narodowego Funduszu Zdrowia, która spowoduje większe zainteresowanie punktów drive-thru obsługą pacjentów poza standardowymi godzinami - poinformował. 

Zwrócił uwagę, że cały czas liczba punktów dla pacjentów się zwiększa. - Ponad miesiąc punktów było poniżej 300, a dziś jest ich 460 - podał.

Koronawirus w Polsce. Rekordowy bilans MZ

Badania laboratoryjne potwierdziły w środę zakażenie koronawirusem u kolejnych 6526 osób. Zmarło też 116 chorych. To najwięcej dobowych zakażeń i zgonów od początku pandemii. Najwięcej - 1188 zakażeń  zanotowano w woj. mazowieckim. Potem kolejno w województwach: małopolskim (1137), śląskim (520), wielkopolskim (508), łódzkim (405), kujawsko-pomorskim (356), pomorskim (344), podkarpackim (319), dolnośląskim (315), lubelskim (256), świętokrzyskim (255), opolskim (233), warmińsko-mazurskim (196), zachodniopomorskim (175), podlaskim (174) i lubuskim (145).

DOSTĘP PREMIUM