Koronawirus w Polsce. Ponad 150 powiatów i miast w czerwonej strefie. Jakie są tam obostrzenia?
Obostrzenia w czerwonych strefach. Maseczki obowiązkowe
W czerwonych strefach trzeba zakrywać usta i nos przy pomocy maseczki, maski, części odzieży, przyłbicy albo kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy m.in. sklepów, ulic, środków komunikacji miejskiej, bulwarów, placów, promenad, parkingów leśnych, targowisk czy cmentarzy.
Natomiast maseczek nosić nie muszą dzieci do ukończenia 5. roku życia, prowadzący samochód i współpasażerowie, jeśli zamieszkują pod jednym dachem, osoby niepełnosprawne oraz takie, które mają trudności w samodzielnym włożeniem maseczki, kierowcy autobusów i maszyniści, sędziowie i trenerzy oraz osoby uprawiające sport, jeżdżący konno. Dodatkowo osoby przebywające na plaży, w lesie, zieleńcu, ogrodzie botanicznym i zabytkowym, na działce.
Kościoły z ograniczeniami
W kościołach w strefie czerwonej obowiązuje 50 procentowe obłożenie budynku. Trzeba mieć zasłonięty nos i usta. W strefie czerwonej istnieje też obowiązek zachowania dystansu 1,5 m i obowiązek zakrywania ust i nosa, jeśli wydarzenie kultu religijnego odbywa się na zewnątrz.
Od poniedziałku w strefie czerwonej dojdzie zakaz organizacji wesel i innych imprez okolicznościowych. W strefie żółtej będzie można je organizować dla najwyżej 20 osób, bez możliwości tańczenia.
Czerwone strefy. Gastronomia z ograniczeniami
W całym kraju w restauracjach, pubach i barach trzeba zachować bezpieczną odległość - na osobę powinny przypadać co najmniej 4 m kw. Dodatkowo w strefie czerwonej ograniczono czas pracy lokali gastronomicznych. Czynne są od 6.00 do 21.00. To ograniczenie nie dotyczy usług polegających na przygotowaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
Zakazana jest działalność dyskotek i klubów nocnych.
Komunikacja w czerwonej strefie
Zmiany również w transporcie publicznym - pasażerowie mogą zająć tylko połowę miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.
Sklepy w czerwonej strefie
W strefie czerwonej obowiązują też limity osób w sklepach - w mniejszych po pięć osób na jedną kasę, w większych - jedna osoba na 15 m kw.
Kultura w czerwonych strefach
Wydarzenia kulturalne w strefie czerwonej odbywają się w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, pod warunkiem udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni. W przypadku miejsc nieoznaczonych, na widowni musi być zachowana odległość 1,5 m między widzami, a wykorzystanych może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Widzowie muszą też mieć zakryte usta i nos. Wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności.
W strefie czerwonej można organizować też plenerowe wydarzenia (na wolnym powietrzu) pod warunkiem, że jednocześnie widownia nie będzie liczyć więcej niż 100 osób, a odległość między widzami wyniesie co najmniej 1,5 m. Jeśli ta odległość będzie przestrzegana, uczestnicy nie muszą mieć maseczek. Organizacja kongresów i targów jest zabroniona. Podobnie jest z działalnością wesołych miasteczek czy parkach rozrywki.
Zgromadzenia publiczne w czerwonej strefie mogą liczyć najwyżej 10 osób, w strefie żółtej - nie więcej niż 25.
Siłownie oraz centra i kluby fitness w strefie czerwonej
Nie działają siłownie i baseny - choć tu jest wyjątek - z pływalni mogą korzystać osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa, a także studenci i uczniowie - w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.
DOSTĘP PREMIUM
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Tortury w Barczewie to nie jest odosobniony przypadek? Machińska nie daje gwarancji. "Polska jest na zakręcie"
- PiS nie zdąży zamieszać przy wyborach? Ekspert podaje ważne terminy i mówi o "ciszy legislacyjnej"
- Co dalej w sprawie tortur w więzieniu w Barczewie? Ekspert: Obawiam się najgorszego scenariusza
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Co wspólnego mają wyborcy opozycji z wkurzonymi na drag queens gejami?
- Lawina w Tatrach. Turysta przysypany śniegiem. Trwa walka o jego życie
- Willa plus. Jak Czarnek buduje "arkę" za miliony z budżetu. "PiS myśli, że ich grzeszki zostaną zakopane"
- Odmówili zakupu biletu dla dziecka. Chcieli je zostawić na lotnisku. "Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego"
- "Niepozostawiający złudzeń przekaz". NIK zawiadamia prokuraturę ws. Krajowego Instytutu Mediów