Koronawirus w Polsce. Rekord zakażeń. Najnowsze dane z ministerstwa: 9622 nowych zakażeń [17 października]

Epidemia koronawirusa w Polsce wciąż się rozprzestrzenia. W sobotę 17 października Ministerstwo Zdrowia poinformowała o 9622 nowych zakażeniach. W związku z Covid-19 zmarło 84 chorych, 6 osób na sam Covid bez chorób współistniejących.
Zobacz wideo

Koronawirus w Polsce. Kolejne rekordy zakażeń 

Dziś mamy kolejny dzień z rekordem zakażeń. 9622 nowych przypadków. 84 osoby zmarły.

W ciągu doby wykonano ponad 48,9 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec ponad 50,8 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni zlecili ich ponad 21,5 tys. – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

W piątek (16 października) resort zdrowia poinformował o 7705 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z Covid-19 zmarły 132 osoby.

W czwartek odnotowano drastyczny wzrost liczby nowych przypadków i nowy rekord. Potwierdzono 8099 zakażeń, z czego najwięcej na Mazowszu. Z powodu COVID-19 zmarło 91 osób, a 7 z nich nie miało chorób współistniejących. 15 października wykonano też rekordową liczbę testów, przebadano prawie 65 tysięcy próbek. Rekordowa była również środa, gdy potwierdzono 6526 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i poinformowano o śmierci 116 chorych na Covid-19.

Łącznie od początku epidemii wykryto 167 230 chorych na COVID-19. Na tę chorobę zmarło w Polsce już 3524, a wyzdrowiało 90 162 chorych.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

W związku z rosnącą liczbą zachorowań rząd zaktualizował plan walki z jesienną falą zakażeń koronawirusem. Od dziś (sobota 17 października) ponad 150 powiatów znajduje się w czerwonej strefie. Dotyczy to m.in. większości miast wojewódzkich, np. Warszawy, Gdańska, Łodzi.

W czerwonych strefach wszystkie szkoły ponadpodstawowe i uczelnie wyższe przejdą na naukę zdalną. Zakazane są wesela i konsolacje, a zgromadzenia nie mogą przekraczać dziesięciu osób. Ograniczenia dotkną wydarzeń kulturalnych, sportowych czy gastronomii.

Nowe restrykcje dotyczą też strefy żółtej, która obejmuje cały kraj. Lokale gastronomiczne mogą działać w godzinach 6-21, o innej porze możliwe jest wyłącznie wydawanie posiłków na wynos. W środkach transportu miejskiego może być zajętych połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. W weselach, konsolacjach od 19 października może uczestniczyć maksymalnie 25 osób. W przypadku wesel zakazane są zabawy taneczne. Obowiązuje ograniczenie zgromadzenia osób do liczby 25 osób. Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni

Koronawirus w Polsce. NFZ wstrzymuje zabiegi

Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną NFZ zdecydował, że ograniczone zostaną planowane zabiegi w szpitalach. Fundusz chce w ten sposób zminimalizować ryzyko transmisji COVID-19 i zapewnić dodatkowe łóżka dla pacjentów, którzy będą wymagać pilnego przyjęcia do szpitala. Podkreślono jednak, by podejmując decyzje o ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia i wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Koronawirus w Polsce. Wróciły godziny dla seniorów 

Od czwartku (15 października) wróciły godziny dla seniorów. W dni powszednie między godziną 10 a 12 zakupy w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach zrobią wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Wyjątkiem będą sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia.

Jak mówił Mateusz Morawiecki, ma to służyć ochronie osób starszych przed COVID-19. Premier podkreślał, że wśród osób zakażonych koronawirusem, które przekroczyły 85. rok życia, prawie co piąta umiera.  - Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc. - podkreślał. 

Posłuchaj podcastu.

TOK FM PREMIUM