"Jeśli liczby będą na tym samym poziomie, to 1 listopada cmentarze powinny zostać zamknięte"

Jeśli liczba nowych przypadków będzie się utrzymywać na tym samym poziomie, co teraz, cmentarze powinny zostać zamkniete na okres Wszystkich Świętych. Polacy będą musieli wybrać inne dni na wizytę na grobach bliskich i ten koronawirus trochę się rozproszy - przekonywał w TOK FM dr Michał Sutkowski.
Zobacz wideo

Od soboty niemal pół Polski jest czerwoną strefą, a rząd wprowadza nowe obostrzenia. Czy to wystarczy, aby zahamować przyrost zakażań, z którym przestają sobie radzić polskie szpitale?

Zdaniem dr Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, jesteśmy w szczególnym momencie epidemii. – Musimy teraz zdecydować się na radykalne ruchy. Może krótkotrwałe, na dwa-trzy tygodnie. Jednak muszą być na tyle zdecydowane, żeby postawić tamę koronawirusowi. Musimy być czerwoni i żółci, żebyśmy nie byli czarni – stwierdził gość TOK FM.

Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł

Karolina Lewicka, prowadząca "Wywiad Polityczny", dopytywała, co ekspert doradziłby rządzącym w sprawie nadchodzącego 1 listopada. – Mam nadzieję, że nie będzie większej liczby nowych zachorowań, że nie osiągniemy pułapu 15 tysięcy na dobę. Jeżeli tendencja w przyszłym tygodniu będzie spadkowa, to wydaje się, że cmentarzy nie trzeba zamykać. Wystarczające może być rozłożenie w czasie wizyt na grobach bliskich – ocenił dr Sutkowski.

A co jeśli tempo przyrostu zakażeń będzie się utrzymać na stałym poziomie lub wzrośnie? – Należy zamknąć cmentarze 1 i 2 listopada. Wtedy Polacy nie będą się licznie przemieszczać w te dni. Wybiorą inne dni na wizytę i ten koronawirus trochę się rozproszy – przekonywał ekspert.

Jego zdaniem dopóki nie ma skutecznego leku ani szczepionki, trudno inaczej walczyć z koronawirusem. – Musimy z nim żyć. Potrzeba trochę gazu, trochę hamulca i tak postępuje teraz cały świat. Nie ma jednej dobrej metody. Jestem zwolennikiem tego, żeby powiedzieć gospodarce tak, a koronawirusowi nie. Wiadomo, te trzy zasady: Dezynfekcja, Dystans, Maseczki są niezwykle ważne, ale równocześnie musimy żyć tak, aby działać jak najsprawniej. Innej drogi nie ma – wskazywał dr Sutkowski.

Tylko w piątek potwierdzono 7705 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 132 osoby - to najwięcej od początku epidemii. Z kolei w sobotę padł nowy rekord zakażeń - 9622, a zmarły 84 osoby. Ministerstwo Zdrowia twierdzi że planów zamykania cmentarzy na Wszystkich Świętych póki co nie ma.

TOK FM PREMIUM