Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z ministerstwa: Ponad 8,5 tys. nowych zakażeń [18 października]

W niedzielę 18 października resort zdrowia poinformował, że odnotowano 8536 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a zmarło 49 chorych na Covid-19.
Zobacz wideo

Najwięcej zachorowań odnotowano w województwach mazowieckim - 1342, śląskim - 974 i małopolskim -  934. W sumie w ciągu ostatniej doby zachorowało 8536 osób.

Resort zdrowia poinformował, że obecnie zajętych jest 8076 łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19 oraz 649 respiratorów.

Od początku pandemii koronawirusa odnotowano w Polsce 175 766 zakażeń. Zmarło ponad 3570 chorych.

Koronawirus. Bilans zakażeń w Polsce

W sobotę 17 października padł dotychczasowy rekord zakażeń - 9622 nowych przypadków. 

W piątek (16 października) resort zdrowia poinformował o 7705 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z Covid-19 zmarły 132 osoby.

W czwartek odnotowano drastyczny wzrost liczby nowych przypadków - potwierdzono 8099 zakażeń, z czego najwięcej na Mazowszu. Z powodu COVID-19 zmarło 91 osób, a 7 z nich nie miało chorób współistniejących. 15 października wykonano też rekordową liczbę testów, przebadano prawie 65 tysięcy próbek. Rekordowa była również środa, gdy potwierdzono 6526 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i poinformowano o śmierci 116 chorych na Covid-19.

Biskup Polak na kwarantannie. Szef KSP w szpitalu

Prymas Polski Wojciech Polak trafił na kwarantannę po tym, jak badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dały pozytywny wynik u bp. seniora Bogdana Wojtusia, emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. Bp Wojtuś jest w szpitalu.

Rzecznik stołecznej policji poinformował w sobotę, że zakażony jest szef KSP - nadinsp. Paweł Dobrodziej. Jak powiedział nadkom. Sylwester Marczak, nadinsp. Paweł Dobrodziej przebywa w szpitalu.

Ponad 150 powiatów i miast w czerwonej strefie

W czerwonych strefach trzeba zakrywać usta i nos przy pomocy maseczki, maski, części odzieży, przyłbicy albo kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy m.in. sklepów, ulic, środków komunikacji miejskiej, bulwarów, placów, promenad, parkingów leśnych, targowisk czy cmentarzy.

Ograniczono czas pracy lokali gastronomicznych. Czynne są od 6.00 do 21.00. Szkoły średnie i wyższe pracują zdalnie. Zmiany również w transporcie publicznym - pasażerowie mogą zająć tylko połowę miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc. Obowiązują też limity osób w sklepach - w mniejszych po pięć osób na jedną kasę, w większych - jedna osoba na 15 m kw.

Jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne, na widowni musi być zachowana odległość 1,5 m między widzami, a wykorzystanych może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Widzowie muszą też mieć zakryte usta i nos. Wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności. Zgromadzenia publiczne w czerwonej strefie mogą liczyć najwyżej 10 osób.

TOK FM PREMIUM