Służba zdrowia w czasie pandemii. Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej: Jesteśmy jak pacjent na intensywnej terapii
18 października przypada Dzień Pracownika Służby Zdrowia. W tym roku święto przypada w szczególnie trudnym dla całej służby zdrowia czasie - pandemii koronawirusa. - Jesteśmy jak pacjent na intensywnej terapii - przyznał szef Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.
Jak mówił w TOK FM, wszystkim pracownikom służby zdrowia najbardziej potrzebne jest obecnie wsparcie. - Potrzebujemy przede wszystkim wsparcia moralnego. Pracujemy ostatkiem sił fizycznych i psychicznych, stąd każde dobre słowa w kierunku pracownika służby zdrowia podtrzymuje nas na duchu. Myślę, że całe środowisko bardzo ciężko pracuje dla dobra naszych chorych. Wiem, że wpadki się zdarzają, ale proszę nas zrozumieć: jesteśmy tylko ludźmi - apelował w rozmowie z Maciejem Zakrockim.
Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł
Prof. Matyja dodał, że nawet najlepszy i najlepiej pracujący personel służby zdrowia sam nie pokona pandemii koronawirusa. - Pokona ją całe społeczeństwo. Dlatego apeluję o zachowanie zasad bezpieczeństwa. To pozwoli wyjść z tej straszliwej pandemii - podkreślił gość TOK FM.
Koronawirus. Ochrona prawna dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia
Szef Naczelnej Rady Lekarskiej nie krył zadowolenia, że obecny minister zdrowia - inaczej niż jego poprzednik - chce, by weszły w życie przepisy dotyczące ochrony dla lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników sektora medycznego, które dotyczyć mają działań prowadzonych w czasie pandemii. Chodzi o tzw. klauzulę dobrego Samarytanina, która chronić ma od odpowiedzialności za nieumyślne błędy.
Jak wyjaśnił prof. Andrzej Matyja, zapis to jego pomysł. - Przekazałem go jeszcze ministrowi Szumowskiemu, ale wtedy nie został zrozumiany i wprowadzony. Uważałem i uważam, że w tak trudnym czasie należy nam się ochrona, dlatego wystąpiłem też do min. Niedzielskiego i dziękuję bardzo, że przyjął propozycję. Przepis dotyczy tego, że pracownik służby zdrowia nie ponosi odpowiedzialności cywilnej, zawodowej i karnej pracownik (za nieumyślne błędy). Chyba że dochodzi do rażącego niedbalstwa, które nie może być usprawiedliwiane. My nie chcemy być wyjęci spod prawa, nie o to chodzi. Ale w tak trudnych warunkach, w jakich przyszło nam żyć, musimy mieć gwarancję bezpieczeństwa wykonywania zawodu - argumentował i dodał, że tego typu przepisy obowiązują w wielu krajach europejskich oraz w USA.
Szef NIL miał mniej do powiedzenia na temat ustawy, którą już we wtorek ma zająć się Sejm. Dodatkowe posiedzenie zwołano, by pracować nad ustawą o ochronie zdrowia. - Tej ustawy nikt nie widział - zwrócił uwagę gość TOK FM.
- Jak się słuchało wicemarszałka Terleckiego, to można było odnieść wrażenie, że chodzi o zdyscyplinowanie lekarzy - stwierdził Maciej Zakrocki.
-- Nas nie trzeba dyscyplinować. Naszą misją jest leczenie chorych, pomaganie chorym. Trudno się odnosić do zapowiedzi, które mogą być mylące. Mam nadzieję, że to będzie ustawa pomagająca środowisku medycznemu w realizowaniu celu, jakim jest leczenie chorych - komentował dyplomatycznie prof. Andrzej Matyja.
Przywołany przez dziennikarza TOK FM wicemarszałek Terlecki powiedział w czwartek, że "nie można pozwolić na to, że wielu lekarzy będzie unikać wsparcia służby zdrowia". To kolejna wypowiedź prominentnego polityka PiS sugerująca, że w walce z pandemią nie wszyscy lekarze zachowują się tak, jak powinni.
Pierwszy na atakowanie lekarzy zdecydował się wicepremier Jacek Sasin, który w miniony wtorek stwierdził: Bardzo wielu lekarzy, pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki, ale część tych obowiązków wykonywać nie chce".
Po słowach Sasina - prof. Andrzej Matyja napisał list do wicepremiera, w którym domagał się przeprosin. "Pana wypowiedź jest policzkiem wymierzonym całemu środowisku i podważa zaufanie do zawodu lekarza i lekarza dentysty. Panie Premierze, Polskie Lekarki i Lekarze oczekują od Pana przeprosin" - napisał prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
-
Protesty w Izraelu. "Albo rząd się cofnie, albo będzie rewolucja". Prawicowi kibole mają wyjść na ulice
-
Netanjahu zrobił krok w tył ws. reformy sądów. "To może być tylko taktyczna przerwa"
-
Błażej Kmieciak rezygnuje z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
-
"Miał kiepską rękę do ludzi". Hołownia szczerze o Janie Pawle II. "Menadżerem był fatalnym"
- "Sukcesja" to "brutalna diagnoza" naszych czasów. "Liczą się pieniądze i władza, reszta to kwiatek do kożucha"
- "W Pałacu Elizejskim trwa gorączka". Francja w ogniu protestów. Czy Macron zrezygnuje z reformy?
- Finlandia krok bliżej NATO. Węgierski parlament podjął decyzję
- Przegląd prasy: zrozumieć upadek Silicon Valley Bank. Słówka i zwroty z newsów z CNN czy CNBC
- Ekspert analizuje tempo rosyjskich działań na Ukrainie. "To może być ostatni rozdział tego konfliktu"