Koronawirus w Polsce. Są najnowsze dane z resortu zdrowia. Ponad 7 tysięcy zachorowań [19 października]
Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwie małopolskim (1201). Na drugim miejscu jest Mazowsze (849), a na trzecim Śląsk (685). Kolejne przypadki dotyczą województw: łódzkiego (679), lubelskiego (526), pomorskiego (481), kujawsko-pomorskiego (473), podkarpackiego (458), wielkopolskiego (423), dolnośląskiego (406), opolskiego (348), podlaskiego (283), zachodniopomorskiego (217), warmińsko-mazurskiego (190), świętokrzyskiego (170) i lubuskiego (93).
W poniedziałek resort zdrowia poinformował też, że z powodu COVID-19 zmarło w Polsce minionej doby pięć osób. Natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 36 osób.
Łączna liczba zachorowań od początku pandemii wzrosła w poniedziałek do 183 248. Zmarło w sumie 3 614 osób.
Oprócz liczby nowych zakażeń rośnie też liczba zajętych łóżek covidowych. W poniedziałek było ich 8375 ( o blisko 300 więcej niż dzień wcześniej). Zajętych respiratorów było zaś 672.
Koronawirus. Bilans zakażeń w Polsce
Wczoraj (niedziela 18 października) MZ poinformowało o 8536 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 49 chorych na Covid-19. Najwięcej nowych zachorowań odnotowano na Mazowszu.
W minioną sobotę (17 października) padł kolejny rekord zachorowań - odnotowano aż 9622 przypadków zakażeń. Resort zdrowia poinformował też o tym, że zmarło 90 chorych.
W piątek (16 października) dowiedzieliśmy się o 7705 nowych zakażeniach. W związku z Covid-19 zmarło w sumie 132 osób.
W czwartek (15 października) odnotowano drastyczny wzrost liczby nowych przypadków. Potwierdzono rekordowe 8099 zakażeń (w środę - 6526), z czego najwięcej na Mazowszu. Z powodu COVID-19 zmarło 91 osób, a 7 z nich nie miało chorób współistniejących.
Koronawirus w Polsce. Premier skończył kwarantannę
Wczoraj premier Morawiecki poinformował, że skoczńył kwarantannę, którą odbywał od wtorku. Wtedy to okazało się, że szef rządu miał kontakt z osobą chorą na Covid-19. Sam Mateusz Morawiecki nie zachorował.
Na kwarantannie przebywa prymas Wojciech Polak, po tym, jak badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dały pozytywny wynik u bp. seniora Bogdana Wojtusia, emerytowanego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej. Bp Wojtuś jest w szpitalu.
Koronawirus. Już ponad 150 powiatów w czerwonej strefie
W związku z rosnącą liczbą zachorowań rząd zaktualizował plan walki z jesienną falą zakażeń koronawirusem. Od soboty (17 października) ponad 150 powiatów znajduje się w czerwonej strefie. Dotyczy to m.in. większości miast wojewódzkich, np. Warszawy, Gdańska, Łodzi.
W czerwonych strefach wszystkie szkoły ponadpodstawowe i uczelnie wyższe przejdą na naukę zdalną. Zakazane są wesela i konsolacje, a zgromadzenia nie mogą przekraczać dziesięciu osób. Ograniczenia dotkną wydarzeń kulturalnych, sportowych czy gastronomii.
Wszystkie pozostałe powiaty znajdują się w strefie żółtej - tam też obowiązują obostrzenia wprowadzone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Lokale gastronomiczne mogą działać tam w godzinach 6-21, o innej porze możliwe jest wyłącznie wydawanie posiłków na wynos. W środkach transportu miejskiego może być zajętych połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. W weselach, konsolacjach od 19 października może uczestniczyć maksymalnie 25 osób. W przypadku wesel zakazane są zabawy taneczne. Obowiązuje ograniczenie zgromadzenia osób do liczby 25 osób. Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni.
Koronawirus w Polsce. Wróciły godziny dla seniorów
Od czwartku (15 października) obowiązują tzw. godziny dla seniorów. W dni powszednie między godziną 10 a 12 zakupy w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach zrobią wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Wyjątkiem będą sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia.
Ma to służyć ochronie osób starszych przed COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki, informując o przywróceniu godzin dla seniorów, podkreślał, że wśród osób zakażonych koronawirusem, które przekroczyły 85. rok życia, prawie co piąta umiera. - Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc. - stwierdził szef rządu.
Posłuchaj podcastu.
-
Ksiądz, w którego mieszkaniu odbyła się orgia, zabrał głos. "To uderzenie w Kościół"
-
Kamienica na Mokotowie oddana w prywatne ręce. Mieszkańcy w strachu. "Nie powinniśmy być tak traktowani"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Mateusz ma 16 lat i nazywają go "agentem Putina". "Rówieśnicy grożą, że połamią mu nogi"
- Poparcie PiS rośnie mimo afery wizowej. Budka tłumaczy, jak działa "szczepionka"
- Inflacja w Polsce mocno spadła. Są najnowsze dane GUS
- Tragedia w Inwałdzie. Nie żyje 12-latek, który rowerem uderzył w drzewo
- PiS trzyma naukowców w garści? ''Pod dyktando'' - nowy serial Radia TOK FM
- Prezydent Zełenski: Jest tylko kwestią czasu, kiedy Ukraina zostanie członkiem NATO