Na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy dla chorych na COVID-19

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje pierwszy w Polsce szpital polowy dla osób chorych na COVID-19. Znajdzie się tam ponad 500 łóżek.
Zobacz wideo

Informacje o budowie szpitala polowego na Narodowym podały jeszcze w niedzielę wieczorem Wirtualna Polska i tvn24.pl. Według doniesień mediów, budowa trwa od minionej soboty, a za organizację całego przedsięwzięcia odpowiada szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. 

W poniedziałek rano informację tę potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. - Chciałem potwierdzić, że minister Michał Dworczyk odpowiada za to, aby skoordynować działania związane z powstaniem tymczasowego szpitala w ramach sal konferencyjnych, które są na Stadionie Narodowym - poinformował w TVP Info. To będzie, jak zaznaczył, około 500 miejsc "z możliwą tlenoterapią również na miejscu, aby zabezpieczyć potrzeby dla osób, które będą potrzebować hospitalizacji".

Rzecznik został zapytany, jak długo ta infrastruktura będzie na te cele wykorzystywana. - Patrząc na rozwój sytuacji obawiam się, że to mogą być tygodnie, jak nie miesiące, w których będziemy mieli użytą tę infrastrukturę w kilku miejscach Polski po to, aby zabezpieczyć zdrowie i życie Polaków - powiedział Müller.

Szpital polowy na Narodowym. Nawet 2000 miejsc

Szpital ma być gotowy jeszcze w tym tygodniu. Jak podawały media, łóżka dla chorych miałyby być rozstawione na płycie stadionu. Jednak przedstawiciele rządu doprecyzowali, że łóżka znajdą się w salach konferencyjnych. 

Początkowo ma ich być 500, docelowo baza ma się rozszerzyć do 1000. Te doniesienia potwierdził w poniedziałek Michał Dworczyk. - To będzie 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych, z możliwością rozszerzenia tego zaplecza do tysiąca łóżek - mówił w Radiu Zet szef KPRM.

WP podkreśla z kolei, że decyzja o budowie szpitala zapadła w ścisłym kierownictwie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Podobne placówki polowe mają powstawać także w innych województwach, przede wszystkim w Małopolsce, gdzie szybko rośnie liczba zakażonych. 

- To prawda, w ostatnią sobotę premier wydał polecenie przygotowanie pierwszego szpitala tymczasowego, który będzie zlokalizowany na Stadionie Narodowym, równocześnie w kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego utworzenia kolejnych takich szpitali, ten proces będą już nadzorować wojewodowie - potwierdził szef KPRM.

Koronawirus w Polsce. Bilans

Według ostatnich danych podawanych przez resort zdrowia w niedzielę, obecnie zajętych jest 8076 (ponad 400 więcej niż dzień wcześniej) łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19 oraz 649 respiratorów (45 więcej niż w sobotę).

W niedzielę ministerstwo podało, że ostatniej doby przybyło w Polsce ponad 8,5 tysiąca nowych zakażeń (najwięcej na Mazowszu). Najwyższy dobowy przyrost odnotowano w sobotę 17 października - 9622. 

Od początku epidemii w Polsce odnotowano ponad 175 tysięcy zachorowań na COVID-19. 3 573 osoby zmarły.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM