Łóżka w salach konferencyjnych, opieka MSWiA. Jak będzie wyglądał szpital polowy na Narodowym?

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje pierwszy w Polsce tymczasowy szpital dla osób chorych na koronawirusa. Jak będzie działał? Kto będzie do niego trafiał i kiedy zacznie funkcjonować? Wszystkie te szczegóły w rozmowie z reporterem TOK FM Szymonem Kępką ujawnił rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz wideo

Pierwsza istotna sprawa to łóżka dla chorych, które - jak mówił Piotr Müller - będą lokowane nie na płycie Stadionu Narodowego (jak podawały niektóre media), ale w salach konferencyjnych znajdujących się na stadionie. - Będziemy mieli około 500 łóżek szpitalnych, które zabezpieczą osoby chore na koronawirusa. (...) Będą to też łóżka wyposażone w możliwość tlenoterapii - poinformował rzecznik. 

Szpital na Narodowym. Skąd lekarze i pielęgniarki?

Kolejna istotna kwestia to koordynacja szpitala polowego. Müller podał, że opiekę nad tym miejscem będzie sprawował szpital MSWiA. - Formalnie to będzie filia tego szpitala - doprecyzował. 

Dopytywany przez reportera o liczbę lekarzy i pielęgniarek potrzebnych do pracy na Narodowym i o to, skąd ich wziąć - rzecznik powiedział, że kwestie te "zabezpiecza szpital MSWIA w porozumieniu z innymi szpitalami". Nie potrafił wskazać, ilu dokładnie członków personelu będzie wymagał nowy szpital tymczasowy. Szczegółowe dane mamy poznać na konferencji prasowej, która odbędzie się jeszcze w poniedziałek po południu. 

Szpital na Narodowym. Kto będzie tu trafiał?

Do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym mają trafiać chorzy z województwa mazowieckiego. - W innych miejscach w Polsce mamy jeszcze łóżka w szpitalach - powiedział Müller. Zapewnił też, że w każdym województwie jest wyznaczone co najmniej jedno miejsce na zorganizowanie tam tymczasowego szpitala dla chorych na Covid-19 i jeśli sytuacja będzie tego wymagała - podejmowane będą decyzję zmierzające do uruchomienia całej procedury. 

W ostatnim czasie to właśnie na Mazowszu widzimy największy przyrost nowych zakażeń. Każdego dnia przybywa ich ponad 1000. 

Kiedy nowy szpital zacznie przyjmować pacjentów? - Jeśli chodzi o gotowość, to myślę, że będzie to przełom tego i następnego tygodnia - podał przedstawiciel rządu.

Rzecznik wskazał również, że szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym powstaje m.in. po to, aby nie zabierać w szpitalach miejsc dla osób cierpiących na inne schorzenia. 

Sprawę zorganizowania szpitala tymczasowego na Narodowym koordynuje szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

Według ostatnich danych podawanych przez resort zdrowia w niedzielę, obecnie zajętych jest 8076 (ponad 400 więcej niż dzień wcześniej) łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19 oraz 649 respiratorów (45 więcej niż w sobotę).

W niedzielę ministerstwo podało, że ostatniej doby przybyło w Polsce ponad 8,5 tysiąca nowych zakażeń (najwięcej na Mazowszu). Najwyższy dobowy przyrost odnotowano w sobotę 17 października - 9622. 

Od początku epidemii w Polsce odnotowano ponad 175 tysięcy zachorowań na COVID-19. 3 573 osoby zmarły.

TOK FM PREMIUM