Koronawirus w Polsce. Są najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia [20 października]

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9291 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 107 kolejnych osób. Rekordowa liczba chorych oddycha przy pomocy respiratorów.
Zobacz wideo

"Mamy 9291 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej przypadków wykryto w Małopolsce i na Mazowszu. Z powodu COVID-19 zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 98 osób.

W Małopolsce wykryto 1486 przypadków, drugie w kolejności jest Mazowsze z 1282 zakażeniami. Trzecia Wielkopolska, gdzie wykryto 1186 zakażeń. 895 potwierdzono w województwie w śląskim, 667 w podkarpackim, 625 w łódzkim, 567 w dolnośląskim, 484 w pomorskim, 446 w kujawsko-pomorskim, 312 w świętokrzyskim, 307 w opolskim, 228 w lubuskim, 219 w lubelskim, 213 w zachodniopomorskim, 209 w podlaskim i 165 w warmińsko-mazurskim. 

Ministerstwo przekazało również, że chorzy na COVID-19 zajmują 8962 łóżka w szpitalach, z czego 725 osób oddycha przy pomocy respiratorów. Łącznie od początku epidemii potwierdzono 192 539 przypadków. 3 721 osób zmarło, a wyzdrowiało 95 956. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W poniedziałek resort informował o 7482 nowych zakażeniach, najwięcej w Małopolsce i na Mazowszu. Zmarło w sumie 41 osób, w tym pięć na COVID-19, a 36 z powodu współistnienia koronawirusa z innymi chorobami. Dzień wcześniej - w niedzielę 18 października - nowych zachorowań było 8536. Zmarło 49 chorych na Covid-19. Najwięcej zakażeń odnotowano na Mazowszu. W sobotę zaś resort poinformował o 9622 nowych zachorowaniach - to dotychczasowy rekord jeśli chodzi o dobowy przyrost zakażeń. Najwięcej zachorowań odnotowano tego dnia na Mazowszu (1485). 

Koronawirus w Polsce. Pierwszy szpital polowy

W poniedziałek przedstawiciele rządu potwierdzili informacje podawane przez media - o przygotowaniach pierwszego w Polsce szpitala polowego dla chorych na COVID-19. Powstaje on na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jak mówił reporterowi TOK FM rzecznik rządu Piotr Müller - szpital ten będzie liczył 500 łóżek rozlokowanych w salach konferencyjnych stadionu. 

Opiekę nad tym miejscem będzie sprawował szpital MSWiA. - Formalnie to będzie filia tego szpitala - doprecyzował rzecznik. Rząd zapewnia też, że w każdym województwie znajduje się co najmniej jedno miejsce, w którym - w razie pogarszania się sytuacji epidemicznej - może zostać utworzony szpital polowy. 

Koronawirus. Już ponad 150 powiatów w czerwonej strefie

Od soboty (17 października) ponad 150 powiatów znajduje się w czerwonej strefie. Dotyczy to m.in. większości miast wojewódzkich, np. Warszawy, Gdańska, Łodzi.

W czerwonych strefach wszystkie szkoły ponadpodstawowe i uczelnie wyższe przejdą na naukę zdalną. Zakazane są wesela i konsolacje, a zgromadzenia nie mogą przekraczać dziesięciu osób. Ograniczenia dotkną wydarzeń kulturalnych, sportowych czy gastronomii.

Wszystkie pozostałe powiaty znajdują się w strefie żółtej - tam też obowiązują obostrzenia wprowadzone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Lokale gastronomiczne mogą działać tam w godzinach 6-21, o innej porze możliwe jest wyłącznie wydawanie posiłków na wynos. W środkach transportu miejskiego może być zajętych połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. W weselach, konsolacjach od 19 października może uczestniczyć maksymalnie 25 osób. W przypadku wesel zakazane są zabawy taneczne. Obowiązuje ograniczenie zgromadzenia osób do liczby 25 osób. Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni. 

Koronawirus w Polsce. Wróciły godziny dla seniorów 

Od czwartku (15 października) obowiązują tzw. godziny dla seniorów. W dni powszednie między godziną 10 a 12 zakupy w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach zrobią wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Wyjątkiem będą sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia.

Ma to służyć ochronie osób starszych przed COVID-19. Premier Mateusz Morawiecki, informując o przywróceniu godzin dla seniorów, podkreślał, że wśród osób zakażonych koronawirusem, które przekroczyły 85. rok życia, prawie co piąta umiera.  - Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc. - stwierdził szef rządu.

TOK FM PREMIUM