Jeszcze nie wiadomo, gdzie będzie szpital polowy na Śląsku. Rozważane trzy lokalizacje

Województwo śląskie podejmuje dodatkowe zabezpieczenia związane z pandemią. To między innymi szpital tymczasowy, dodatkowe miejsca w szpitalach, i skierowanie do pracy dodatkowego personelu medycznego. Na ponad 1300 łóżek w województwie śląskim, ponad 800 jest już zajętych.
Zobacz wideo

W tym tygodniu mają zostać zabezpieczone nowe miejsca dla pacjentów chorych na koronawirusa, między innymi 100 łóżek w szpitalu MSWiA. Trwają też rozmowy z ekspertami i lekarzami dotyczące budowy szpitala polowego. - Szpital musi spełniać odpowiednie kryteria. To między innymi: możliwość odpowiedniego dostosowania szpitalnej infrastruktury, dogodne położenie - mówi rzeczniczka Wojewody Śląskiego Alina Kucharzewska.

Wśród rozważanych lokalizacji jest według nieoficjalnych doniesień Katowickie Centrum Kongresowe, Spodek, czy prywatny szpital Geomedical. Wojewoda śląski wydał także ponad 130 decyzji kierujących personel medyczny do walki z pandemią. Z tego 61 osób stawiło się w pracy. W pozostałych przypadkach lekarze i pielęgniarki składali zwolnienia lekarskie, informowali, że są w kwarantannie lub też zakażeni, albo opiekują się dziećmi.

Medykom, którzy podjęli się takiej pracy, przysługuje wyższe wynagrodzenie i specjalny hotel, by nie narażali swoich bliskich.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM