Sejm zajmie się dodatkami do pensji dla medyków walczących z pandemią i ustawą o "dobrym samarytaninem"

Według rządowych zapowiedzi już na jutrzejszym posiedzeniu, czyli we wtorek Sejm zajmie się tak zwaną ustawą o "dobrym samarytaninie".
Zobacz wideo

Ta ustawa - jak mówi minister zdrowia Adam Niedzielski - zakłada m.in. dodatki do pensji dla medyków walczących pandemią koronawirusa: - Ten dodatek będzie płacony każdemu z personelu zaangażowanemu w walkę z covidem. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Propozycja, którą złożymy w Sejmie, to będzie podwojenie podstawowego wynagrodzenia - zapowiedział szef resortu zdrowia.

Oprócz tego ustawa przewiduje zniesienie odpowiedzialności karnej dla lekarzy, którzy dopuszczą się błędu w czasie leczenia COVID-u: - Jeżeli ten błąd będzie miał charakter nieumyślny, nie będzie miał charakteru takiego oczywistego zaniedbania, wtedy jest wyłączony rygor sankcji karnych - tłumaczył Niedzielski.

Ustawa przewiduje też, że medycy którzy z powodu walki z koronawirusem trafią na kwarantannę w tym czasie będą mogli liczyć na pełne wynagrodzenie. To samo rozwiązanie planowane jest też dla służb mundurowych.

Szef ministerstwa zdrowia powiedział też, że ma już deklarację ze straży pożarnej i wojska dotycząca współpracy w szpitalach zakaźnych. - Ci, którzy mają przeszkolenie medyczne, będą zasilali zasoby pracujące w szpitalach tymczasowych - przekazał. Ze straży pożarnej ma to być 1000 lub więcej osób.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM