Koronawirus w Polsce. Ponad 10 tys. nowych zachorowań. Granica 200 tys. przypadków przekroczona [21 października]

Koronawirus w Polsce zbiera żniwo. W środę 21 października resort zdrowia poinformował o 10 040 nowych przypadkach. W związku z COVID-19 zmarło 130 osób.
Zobacz wideo

W środę 21 października resort zdrowia poinformował o 10 040 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Najwięcej w województwach: małopolskim (1 315), mazowieckim (1 162), śląskim (1 008). To najwyższy dzienny przyrost nowych zachorowań od początku pandemii. Wykonano ponad 59 300 testów w ciągu doby. 

Z powodu COVID-19 zmarło 13 osób, natomiast z powodu "współistnienia" COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 117 osób. 

Oznacza to, że liczba przypadków koronawirusa w Polsce przekroczyła 200 tysięcy. Szczególnie niepokojący jest wzrost w ciągu ostatnich kilkunastu dni. Przypomnijmy, 4 października liczba wszystkich przypadków przekroczyła 100 tysięcy. Teraz jest ich już dwa razy tyle. 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 9 439 chorych, u których potwierdzono zakażenie; 757 z nich podłączonych jest do respiratorów - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Od początku epidemii wyzdrowiało 98 884 chorych.

Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9291 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 107 kolejnych osób. Rekordowa liczba chorych - 725 - oddycha przy pomocy respiratorów. W poniedziałek resort informował o 7482 nowych zakażeniach, najwięcej w Małopolsce i na Mazowszu. Zmarło w sumie 41 osób, w tym pięć na COVID-19, a 36 z powodu współistnienia koronawirusa z innymi chorobami. 

Dzień wcześniej - w niedzielę 18 października - nowych zachorowań było 8536. Zmarło 49 chorych na COVID-19. Najwięcej zakażeń odnotowano na Mazowszu. W sobotę zaś resort poinformował o 9622 nowych zachorowaniach, to dotychczasowy rekord, jeśli chodzi o dobowy przyrost zakażeń. Najwięcej zachorowań odnotowano tego dnia na Mazowszu (1485). 

Koronawirus w Polsce. Pierwszy szpital polowy

W poniedziałek przedstawiciele rządu potwierdzili informacje podawane przez media - o przygotowaniach pierwszego w Polsce szpitala polowego dla chorych na COVID-19. Powstaje on na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jak mówił reporterowi TOK FM rzecznik rządu Piotr Müller - szpital ten będzie liczył 500 łóżek rozlokowanych w salach konferencyjnych stadionu. 

Koronawirus. Już ponad 150 powiatów w czerwonej strefie

Od soboty (17 października) ponad 150 powiatów znajduje się w czerwonej strefie. Dotyczy to m.in. większości miast wojewódzkich, np. Warszawy, Gdańska, Łodzi. W czerwonych strefach wszystkie szkoły ponadpodstawowe i uczelnie wyższe przejdą na naukę zdalną. Zakazane są wesela i konsolacje, a zgromadzenia nie mogą przekraczać dziesięciu osób. Ograniczenia dotkną wydarzeń kulturalnych, sportowych czy gastronomii.

Wszystkie pozostałe powiaty znajdują się w strefie żółtej - tam też obowiązują obostrzenia wprowadzone, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Lokale gastronomiczne mogą działać tam w godzinach 6-21, o innej porze możliwe jest wyłącznie wydawanie posiłków na wynos. W środkach transportu miejskiego może być zajętych połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich. W weselach, konsolacjach od 19 października może uczestniczyć maksymalnie 25 osób. W przypadku wesel zakazane są zabawy taneczne. Obowiązuje ograniczenie zgromadzenia osób do liczby 25 osób. Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Ograniczone jest działanie basenów i siłowni. 

Od czwartku (15 października) obowiązują tzw. godziny dla seniorów. W dni powszednie między godziną 10 a 12 zakupy w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach zrobią wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Wyjątkiem będą sytuacje zagrożenia życia lub zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Trudna sytuacja w Małopolsce

1 tys. 492 nowe przypadki zakażeń koronawirusem w Małopolsce, w tym aż 534 w Krakowie, potwierdziły badania laboratoryjne - wynika z wtorkowego raportu służb sanitarnych. Aż 25 osób zmarło. Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa wojewody Joanna Paździo 1 tys. 286 zakażeń to tzw. przypadki rozproszone, a 87 osób zaraziło się w rodzinach.

Najwięcej nowych zakażeń stwierdzono w Krakowie, gdzie dodatni wynik testów uzyskały 534 osoby i jest to najwyższa liczba od początku pandemii. Dużo zarażonych jest także w powiatach: suskim (81 osób), nowotarskim i limanowskim (po 80 osób), krakowskim (79 osób), myślenickim (65 osób), wielickim (63 osoby), wadowickim (60 osób), nowosądeckim i bocheńskim (po 52 osoby). Zmarło 25 osób w wieku od 48 do 94 lat, dwadzieścia dwie osoby miały choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM